Uroczyste otwarcie wystawy, zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Polski Komitet Olimpijski, nastąpiło w środę w Warszawie. - To wystawa poświęcona historii narodu polskiego, która kształtowała się nie tylko w kraju, ale także poprzez działanie Polonii na całym świecie. Sportowcy mieli w to duży wkład. W ubiegłym roku obchodziliśmy 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wśród ambasadorów byli m.in. Halina Konopacka, Irena Szewińska i Janusz Kusociński - wyliczał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.
Postać Haliny Konopackiej, zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w 1928 roku w rzucie dyskiem, została przybliżona za sprawą wystawy. Przypomniano, że odnosiła także sukcesy w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i wieloboju. Poza tym prowadziła działalność jednoczącą Polonię, a w 1939 roku brała udział w ewakuacji rezerw złota Banku Polskiego do Rumunii, ratując je przed nazistami. Sport polonijny wspierała Stanisława Walasiewicz - mistrzyni olimpijska z 1932 roku w biegu na 100 m, która cztery lata później - mimo kontuzji - wywalczyła srebro w tej samej konkurencji.
00:28 10632417_3.mp3 Pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak, podkreślał, że wystawa przypomina o niezwykłych Polakach, którzy mogą stać się wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń (IAR)
Wystawę poświęcono też pamięci m.in. Jerzego Waleriana Skolimowskiego. Poza mianem dwukrotnego medalisty igrzysk z 1932 roku w wioślarstwie (srebro w dwójce ze sternikiem, brąz w czwórce ze sternikiem) był także architektem i oficerem wywiadu wojskowego. Kompozytor Michał Spisak z kolei wygrał w 1955 roku międzynarodowy konkurs na Hymn Olimpijski, który rozbrzmiał rok później podczas otwarcia zimowych igrzysk w Cortina d'Ampezzo i letnich w Melbourne i Sztokholmie. Wspomniano również o łyżwiarzu szybkim i lekkoatlecie Leonie Jucewiczu, który w Brazylii założył klub sportowy "Polonia" oraz pływaku i piłkarzu Jerzym Iwanowie-Szajnowiczu, który był też agentem polskich i brytyjskich służb specjalnych oraz ma zasługi dla greckiego narodu.
Wystawa "Znani nieznani. Polacy światu" w Centrum Olimpijskim w Warszawie Foto: PKOl
Nie tylko sportowcy
Poza postaciami związanymi ze sportem "Znani nieznani. Polacy światu" przypomniano również osoby związane m.in. z medycyną i zoologią, architekturą, astronomią oraz sztuką.
Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków poza granicami kraju Jan Dziedziczak zaznaczył, że działalność przedstawionych osób to realna praca na rzecz promowania Polski na świecie.
Jan Dziedziczak, podkreślał, że wystawa przypomina o niezwykłych Polakach, którzy mogą stać się wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń.
- Większość pozostaje jeszcze nieznana. (...) Sport jest znakomitą formą promocji, to też postawa odpowiedzialności. Mowa tu o sportowcach z najwyższej półki, jak i tych początkujących - podkreślił pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.
Dyrektor Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie, prof. Hanna Krajewska zwróciła uwagę na wyjątkowość przedstawionego w środę projektu.
- Rzadko która wystawa, o ile nie tylko ta, daje możliwość rozszerzenia zbioru. Chcieliśmy pokazać, jacy to są ludzie - podkreśliła.
Wystawa została przygotowana przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz Polskim Komitetem Olimpijskim. Można ją oglądać do 11 października.
PAP/dad