Redakcja Polska

Koncert Niepodległości "Niepokorne" na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

17.09.2020 12:37
Czyn niepodległościowy kobiet, w tym kobiet walczących w Polskim Podziemiu Niepodległościowym w latach 1939-1953, będzie motywem przewodnim III Koncertu Niepodległości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.  
Audio
  • O szczegółach Koncertu Niepodległości „Niepokorne” na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z producentem, scenarzystą i reżyserem wydarzenia, Jackiem „Wiejskim” Górskim rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Koncert Niepodległości Niepokorne na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Koncert Niepodległości „Niepokorne” na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiegomateriał prasowy organizatora Koncertu Niepodległości „Niepokorne”

"Niepokorne" to m.in. Danuta Siedzikówna "Inka" sanitariuszka i łączniczka w oddziale mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", kpt. Weronika Sebastianowicz "Różyczka", żołnierz Armii Krajowej i uczestniczka narodowego powstania antykomunistycznego z lat 1944–1953 na ziemi nowogródzkiej, a także Janina Lewandowska, prawdopodobnie jedyna kobieta zamordowana w Katyniu, Irena Sendlerowa (członkini konspiracyjnej "Żegoty", ratująca żydowskie dzieci z Getta) czy Anna Walentynowicz (działaczka Wolnych Związków Zawodowych).

III Koncert Niepodległości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego otworzy współczesna kompozycja Dobrawa (1109/2017). Powstała ona do średniowiecznego, łacińskiego tekstu kronikarza Anonima, tzw. Galla. Opowieści o latach pierwszej wojny zilustrują piosenki żołnierskie – Matka (1914) i Hymn pierwszej OLK (Ochotnicza Legia Kobiet, 1918). Zapowiedzią do kolejnych utworów: Kołysanka leśna (1942), Kujawiak akowski z Wileńszczyzny (1944) i Moja mała dziewczynko z AK (1944), będzie z kolei narracja poświęcona żołnierkom Armii Krajowej i Żołnierkom Wyklętym. Artyści przypomną mało znaną dziś piosenkę Trzynastego grudnia (1981), śpiewaną przez kobiety internowane w więzieniu na Olszynce Grochowskiej. Koncert Niepodległości zakończy tytułowa kompozycja współczesna – Niepokorne (2017) i tradycyjnie cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego (1797).

Dyrektorem muzycznym i wokalistką Koncertu Niepodległości jest polsko-kanadyjska wokalistka Ola Turkiewicz (śpiew). Na scenie towarzyszyć jej będzie Grzegorz Wilk (śpiew), Julia Ukielska (śpiew), Kasia Jankowska (śpiew) oraz Zespół Muzyki Dawnej "Jerycho" i orkiestra Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Tadeusza Wicherka. Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Robert Czebotar. Scenariusz i reżyseria w wykonaniu Jacka "Wiejskiego" Górskiego.

Koncert zrealizowany zostanie w roku 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Koncert Niepodległości tradycyjnie odbywa się w sąsiedztwie Pomnika Nieznanego Żołnierza w Warszawie, 17 września, o godzinie 16.00.

Retransmisja on-line z koncertu rozpocznie się 17 września o godz. 20:00 na stronie: www.koncertniepodleglosci.pl