Redakcja Polska

Z serwisu YouTube usunięto spektakl polskich uczniów o Grupie Ładosia

30.12.2020 14:08
YouTube usunął spektakl polskich uczniów o grupie Aleksandra Ładosia, ratującej Żydów podczas Holokaustu - napisał na Twitterze Jarosław Papis, były opozycjonista i polski Żyd.
Aleksander Ładoś, polski dyplomata, urzędnik konsularny, publicysta i polityk.
Aleksander Ładoś, polski dyplomata, urzędnik konsularny, publicysta i polityk.wikipedia.org/public domain

"Youtube usunął dzisiejszą premierę spektaklu PASZPORTY ŻYCIA. Próbujemy w nim opowiedzieć o ratowaniu Żydów przez grupę skupioną wokół ambasadora Ładosia. Uznano że "naruszamy zasady dotyczące treści drastycznych i zawierających przemoc". Chory jest ten świat... - napisał na Twitterze Jarosław Papis, komentując decyzję portalu społecznościowego o cenzurze spektaklu polskich uczniów.


Jarosław Papis został zapytany przez dziennik.pl o komentarz do sprawy. Jak przyznał, serwis w uzasadnieniu tłumaczył usunięcie z powodu "treści drastycznych". - Są tam tylko sceny dokumentalne, nie ma rzeczy drastycznych. Podejrzewam, że mogło chodzić o aktora w mundurze SS, ale jak możemy przedstawić esesmana nie w mundurze? - pytał retorycznie Jarosław Papis. Jak dodał, odwołano się od decyzji serwisu. 


Grupa Ładosia 
 
Grupa Aleksandra Ładosia była nielegalną polsko-żydowską strukturą zajmującą się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II wojny światowej, głównie w i po okresie tzw. Akcji Reinhardt, której celem była zagłada ludności żydowskiej. Grupa ta działała w latach 1942-43 w polskim poselstwie w Bernie w Szwajcarii i narażeniem życia uzyskiwała paszporty państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów, którzy dzięki nim unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech, m.in. w Tittmoning, Liebenau, Boelsenberg oraz do okupowanej Francji w Vittel, dzięki czemu część z nich doczekała końca wojny.
W skład Grupy Ładosia (określanej także jako Grupa Berneńska) wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, m.in. konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939-45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.


Źródło: dziennik.pl/PAP

dad

Zobacz więcej na temat: Holokaust youtube