Nazywany "księdzem Janem od biedronki", wydał ponad 20 tomów poezji. Wśród nich są: "Znaki ufności", "Miłość miłości szuka", "Niebo w dobrym humorze", "Nie bój się kochać". Dużym powodzeniem cieszą się także zbiory opowieści i anegdot, które powstawały z myślą o dzieciach: "Zeszyt w kratkę", "Niecodziennik", a także "Elementarz księdza Twardowskiego dla grzeszników i świętych". Pisał też eseje, anegdoty oraz opowiadania.
Niektóre aforyzmy z jego utworów weszły do języka potocznego, jednym z najbardziej znanych jest zdanie: "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" z wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej, czy "Kochamy wciąż za mało i zawsze za późno".
Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. Debiutował w 1936 roku tomikiem wierszy "Powrót Andersena", jednak podczas wojny cały nakład jego wierszy zaginął. Studiował filologię polską i teologię na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie wojny, w marcu 1945 roku, rozpoczął naukę w tajnym Seminarium Duchownym im. Jana Chrzciciela w stolicy, kontynuując ją po wyzwoleniu. Święcenia kapłańskie przyjął 4 lipca 1948 roku.
W latach 1959-2004 był rektorem kościoła św. Józefa Oblubieńca Maryi Panny przy klasztorze sióstr wizytek, gdzie głosił słynne kazania dla dzieci. Miał też zwyczaj, że około godziny 15.00 w kruchcie świątyni czekał na tych, którzy chcieli się z nim spotkać i porozmawiać.
Jego wiersze zaczęły się ukazywać od 1945 roku w czasopismach, między innymi w "Tygodniku Powszechnym". Szerszym rzeszom czytelników stał się znany na początku lat 60., a wydany w 1970 roku tom "Znaki ufności" został uznany za przełomowy w polskiej poezji religijnej. W latach 90. ukazały się zbiory wierszy: "Miłość miłości szuka", "Niebo w dobrym humorze", "Jestem bo Jesteś" oraz "Zielnik".
Zmarł 18 stycznia 2006 roku. Został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
W 2013 roku w Warszawie, nieopodal kościoła sióstr wizytek, gdzie pracował ksiądz Jan Twardowski, stanął pomnik w formie ławki z figurą duchownego. Na ławce wyryto napis, będący fragmentem wiersza poety: "Można odejść na zawsze, by stale być blisko".
IAR/ep