Redakcja Polska

Banki Litwy i Polski wyemitowały monety poświęcone Konstytucji 3 Maja

28.04.2021 15:36
W ramach obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów Bank Litwy i Narodowy Bank Polski w środę wyemitowały trzy monety kolekcjonerskie o nominałach 20 euro oraz 100 i 50 złotych – informuje Bank Litwy.
Okolicznościowe monety
Okolicznościowe monetyhttps://www.nbp.pl/

- Wspólna przeszłość, z której jesteśmy dumni, inspiruje i przyczynia się do obecnej ścisłej współpracy między nami a Narodowym Bankiem Polskim - mówi Deivis Stankeviczius, dyrektor Departamentu Gotówki Banku Litwy.

- Monety kolekcjonerskie emitowane wspólnie przez Bank Litwy i Narodowy Bank Polski (…)to kolejny dowód owocnej współpracy obu instytucji - podkreśla Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego, którą cytuje komunikat litewskiego banku.

Litewski historyk prof. Alfredas Bumblauskas w komunikacie zwraca uwagę, że Konstytucja 3 Maja "jest pierwszym w historii dokumentem polityczno-prawnym, jaki się ukazał w języku litewskim". - Wcześniej mieliśmy teksty tylko o tematyce religijnej i literackiej - wskazuje historyk.

Na Litwie została wyemitowana srebrna moneta o nominale 20 euro w nakładzie 2,5 tys. sztuk. W Polsce ukazały się złota moneta o nominale 100 złotych w nakładzie 1,2 tys. sztuk i srebrna o nominale 50 złotych w nakładzie 6 tys. sztuk.

Rok 2021 na Litwie jest Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, a w Polsce – Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja z 3 maja 1791 roku była pierwszą tego typu ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie. Uchwalone 20 października 1791 roku Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów wprowadziło ważny dla strony litewskiej proporcjonalny udział Litwinów i Polaków w strukturach zarządzania przyszłym unitarnym państwem.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa NBP konstytucja 3 maja

Parlament Europejski interweniuje w sprawie broni chemicznej zatopionej na Bałtyku

27.04.2021 15:08
Parlament Europejski interweniuje w sprawie broni chemicznej zatopionej na Bałtyku. Europosłowie przyjęli rezolucję wzywającą Unię do działania, by oczyścić Morze Bałtyckie z wraków statków i broni chemicznej z okresu II wojny światowej. Dokument, którego pomysłodawcami byli deputowani Kosma Złotowski i Anna Fotyga, poparło 660 europosłów, przy 8 głosach sprzeciwu i 25 wstrzymujących się.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską

28.04.2021 13:54
Rola OBWE, Rady Praw Człowieka ONZ oraz UE w kwestii przywrócenia przestrzegania praw człowieka na Białorusi oraz zaprzestania prześladowania polskiej mniejszości była tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. O rozmowie prezydenta Dudy z jedną z liderek białoruskiej opozycji, byłą kandydatką w wyborach prezydenckich, Szczerski poinformował w środę przed południem na Twitterze.