Podczas wieczornego koncertu inauguracyjnego w Pijalni Głównej wystąpiła Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Zbigniewa Graca wraz z solistami: Ewą Tracz – sopran, Małgorzatą Walewską – mezzosopran, Tadeuszem Szlenkierem – tenor i Andrzejem Dobberem – baryton. W programie znalazły się najpiękniejsze uwertury, chóry, arie i duety z dzieł Pucciniego, Verdiego, Bizeta, Offenbacha czy Moniuszki.
Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury ocenił, że po zeszłorocznej przerwie spowodowanej pandemią, Krynica powraca do swojej roli – polskiej letniej stolicy śpiewu.
„Festiwal przyniesie 23 imprezy i kilka koncertów towarzyszących, plenerowych, przeznaczonych dla młodej publiczności. Tegoroczna edycja będzie szczególna nie tylko ze względu na różnorodny program, ale także dlatego, że koncerty festiwalowe złożone zostaną w hołdzie Janowi Kiepurze, którego 55. rocznicę śmierci obchodzić będziemy w sierpniu tego roku” - wskazał dyrektor.
Według niego program tegorocznego festiwalu jest bardzo wszechstronny. „Budując program zależało mi przede wszystkim na pokazaniu różnorodności w śpiewie i prezentacje najciekawszych pozycji repertuarowych różnych instytucji. Krynica musi być miejscem wyjątkowym, tu musi być cała Polska” - zaznaczył Pszonka.
Podczas festiwalowych koncertów – wskazał dyrektor artystyczny – wystąpią gwiazdy największego formatu, ale także młodzi, utalentowani śpiewacy, laureaci wielu konkursów, często międzynarodowych.
W ciągu ośmiu dni wystąpi plejada polskich i zagranicznych gwiazd. Wśród nich znajdą się m.in. Małgorzata Walewska i Andrzej Dobber, artyści znani publiczności największych scen świata, w tym m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku; Grażyna Brodzińska, specjalizująca się w operetkach czy tenor Michael Kleitman, obdarzony głosem o barwie zbliżonej do brzmienia głosu patrona festiwalu.
Do Krynicy na festiwal przyjadą zespoły z całej Polski. Wystąpią m.in.: soliści, chór i balet Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Grzegorza Brajnera; Opera Śląska w Bytomiu; Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod kierunkiem Wiktora Bockmanna; chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Marty Kosielskiej; soliści, balet, chór i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie pod kierownictwem Przemysława Fiugajskiego. Dwa razy w ramach festiwalu wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej.
Koncerty odbywać się będą na estradach Pijalni Głównej i Starego Domu Zdrojowego. Festiwal organizowany jest przez gminę Krynica-Zdrój i tamtejsze Centrum Kultury.
PAP/ho