- Jak w czasach dzieciństwa, miejscem spotkania była po prostu jabłoń. Taki tytuł nadaliśmy naszemu wydarzeniu, przez trzy dni towarzyszyły nam kwitnące jabłonie, smaki polskich jabłek i szarlotki, polskiego cydru, zapach świeżo wydrukowanych stron komiksu i nostalgiczna muzyka - powiedziała dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Monika Szmigiel-Turlej.
Jak tłumaczą organizatorzy, Polska jest na całym świecie rozpoznawalna jako producent jabłek. "Stare sady to prawdziwy klejnot i największy skarb Polski Środkowej. Czasami kilka drzew jest najcenniejszym dobytkiem, jaki może posiadać cydrownik. Podczas wydarzenia Marcin Hermanowicz z Cydr Ignaców wprowadził nas w świat produkcji cydru, opowiedział o wyjątkowości polskiego jabłka, turystyce kulinarnej i bioróżnorodności Polski. Prezentowane i degustowane były najlepsze cydry z polskich sadów. Partnerem wydarzenia była również Fundacja State of Poland, która zaprezentowała polskie tradycje uprawy jabłek oraz zaprosiła do Polski na festiwal Jabłonki Swawole Food & Music Apple Festival, odbywający się w trzech miastach Polski – w Toruniu, Giżycku i Sandomierzu." - czytamy w komunikacie.
Wystawa polskiego komiksu
Drugi dzień koncentrował się na polskim komiksie. Wystawie "Komiksatium. The Best Polish Comic Book Illustrators" towarzyszyła dyskusja i prezentacja książki "Handbuch Polnische Comickulturen nach 1989". Bartosz Klonowski, redaktor albumu "The Best Polish Comic Book Illustrators", opowiedział o sztuce komiksu w Polsce kiedyś i dziś: o nowych gatunkach, preferowanych tematach i przypomniał najważniejszych twórców komiksowych i ich dzieła. Rosiński, Chmielewski, Szarlota, czy Baranowski - bez prac tych najbardziej znanych polskich rysowników wystawa nie mogłaby się odbyć. Ich prace wystawione w Instytucie można zobaczyć do 12 stycznia 2023 r.
Finał Drzwi Otwartych w dniu 11 listopada w Święto Niepodległości to koncert Karoliny Cichej. Pochodząca z Podlasia artystka wykonała utwory w wielu językach, prezentując bogatą tradycję tego regionu. W koncercie znalazły się piosenki w języku ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, jidysz, polskim i tatarskim, czyli w językach wciąż jeszcze używanych w tej części Polski.
Cicha poprzez dobór swojego repertuaru wyraziła solidarność z Ukrainą, jak również muzycznie zobrazowała tragizm wojny i cierpienie ludności ukraińskiej. Koncert zakończyło wspólne śpiewanie pieśni "My Pierwsza Brygada – Legiony". W swoim wystąpieniu dyrektor Monika Szmigiel-Turlej złożyła życzenia wszystkim Rodakom mieszkającym w Austrii, a także wyraziła nadzieję na rychłe zakończenie wojny w Ukrainie: "Wolność Ukrainy jest naszą wspólną sprawą, szczególnie w tym jakże ważnym dla wszystkich Polaków dniu", podkreśliła.
Cykl wydarzeń został zorganizowany przez Instytut Polski we współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej, Biurem PAiH (Polska Agencja Inwestycji i Handlu) oraz Stacją Naukową PAN w Wiedniu.
Źródło: Instytut Polski w Wiedniu