"Dom z drzazg" to nominowany do Oscara duńsko-ukraińsko-szwedzko-fiński dokument z 2022 roku w reżyserii duńskiego reżysera Simona Lehrenga Vilmonta. Film był już wielokrotnie już nagradzany, opowiada historię tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Bohaterami filmu są dzieci, które najbardziej cierpią w tym konflikcie oraz ich opiekunowie – pełni ciepła, starający się zapewnić dzieciom magiczną, bezpieczną atmosferę. Sceny do filmu zostały nakręcone w 2021 r., jednak po rosyjskiej agresji te dzieci musiały zostać ewakuowane bezpieczniejsze tereny. Obecnie większość z nich przebywa za granicą.
Otwierając wydarzenie, dyrektor Instytutu Polskiego Monika Szmigiel-Turlej podkreśla, że za nami dwanaście miesięcy niesłychanego wręcz okrucieństwa, miesięcy odmierzanych bombardowaniami szkół, szpitali, budynków cywilnych. Zwróciła także na dużą liczbę ofiar wśród dzieci, które najbardziej cierpią i potrzebują naszej pomocy.
Jako gość specjalny w pokazie na nasze zaproszenie wzięli udział przedstawiciele Fundacji Happy Kids z Łodzi: prezes Andrzej Kartasiński i Agnieszka Kozielska. Fundacja już od ponad 20 lat pomaga polskim dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji, są osierocone, porzucone, potrzebują pomocy. Te doświadczenia pomogły w organizowaniu pomocy dla Ukrainy. Organizacja od pierwszych dni wojny ewakuowała do Polski 1,5 tys. ukraińskich sierot wraz z opiekunami. Przedstawiciele Fundacji opowiedzieli, jak organizowana była pomoc, jakie doświadczenia zebrano na przestrzeni tego roku oraz jak obecnie wygląda sytuacja, jakie są największe wyzwania i potrzeby.
Wydarzenie było okazją do wyrażenia solidarności i wsparcia dla Ukrainy, ale także zaakcentowania bezprecedensowej skali polskiego zaangażowania.
Jest to jedno z cyklu wydarzeń organizowanych przez IP w Wiedniu mających na celu zaakacentowanie z solidarności z Ukrainą.
Źródło: Instytut Polski w Wiedniu