Dzięki środkom z programu ministerialnego „Kultura inspirująca” polsko- francuska konferencja w tym roku odbędzie się w Paryżu, zaś druga jej część w roku 2024 w Warszawie.
– Ta konferencja to nasze wielkie marzenie. Choć odbędzie się dopiero w grudniu, już teraz wysyłamy zaproszenia do muzeów, podobnych do nas, czyli niedużych, za to zajmujących się romantyzmem – mówi Urszula Król z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. – Będziemy rozmawiać nie tylko o Chopinie, Mickiewiczu czy Słowackim, ale też o takich postaciach jak Honoré de Balzac, Victor Hugo czy George Sand, a owocem obu części konferencji będzie książka wydana po francusku, podsumowująca to niezwykłe spotkanie – dodaje Urszula Król.
Dzięki takim wydarzeniom jak organizowana konferencja imię Fryderyka Chopina ma szansę być jeszcze bardziej znane w świecie, a także być bardziej związane z Polską. – To ważne, żeby widzieć pewne rzeczy nie tylko ze swojej perspektywy, ale z perspektywy badaczy z innych krajów - jest to ciekawe i bardzo nam wszystkim potrzebne – dodaje koordynatorka wydarzenia.
Konferencja „Krąg romantyczny – bohaterowie francuskiego i polskiego romantyzmu” to pokłosie Roku Romantyzmu Polskiego, który obchodziliśmy w 2022 r. - Romantyzm jest epoką tak niesłychanie ważną dla polskiej kultury, że bez niej nie można zrozumieć tak naprawdę Polski współczesnej – mówi Urszula Król w rozmowie z Ewą Plisiecką.