Redakcja Polska

60 lat temu zmarł Gustaw Morcinek, pisarz który wprowadził Śląsk do polskiej literatury

20.12.2023 12:15
Pisarz, nauczyciel, publicysta, a także działacz społeczny i polityczny, znalazł uznanie i trwałe miejsce w podręcznikach literatury między innymi za sprawą utworów poświęconych tematyce górniczej i śląskiej.
Audio
  • 60 lat temu zmarł Gustaw Morcinek - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pomnik Gustawa Morcinka w Skoczowie
Pomnik Gustawa Morcinka w SkoczowieFoto: Wikipedia/Schweppes - Praca własna

Rozgłos przyniosły mu: zbiór opowiadań "Serce za tamą" i epicka powieść "Wyrąbany chodnik", kreśląca obraz Śląska w początkach XX wieku. Dorobek literacki pisarza to kilkadziesiąt powieści oraz nowele i artykuły publicystyczne. Pisał utwory społeczno-obyczajowe i psychologiczne oraz książki dla dzieci i młodzieży. Podczas II wojny światowej był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau. Przeżycia wojenno-obozowe zamieścił w zbiorach listów.

Gustaw Morcinek urodził się w 25 sierpnia 1891 roku w ubogiej rodzinie w czeskim Karwinie na Śląsku Cieszyńskim, jako Augustyn Morcinek. Miał troje rodzeństwa. Gdy miał rok zginął w wypadku jego ojciec, a utrzymanie dzieci spadło na matkę. Dzięki pomocy górników ukończył naukę w Polskim Seminarium Nauczycielskim. W czasie nauki był jednak tak biedny, że musiał dorabiać jako pucybut.

Podczas I wojny światowej walczył w armii austriackiej, potem zamieszkał w Skoczowie, gdzie pracował jako pedagog. Działał też w akcji plebiscytowej na rzecz przynależności Śląska Cieszyńskiego do Polski. W latach 1936-1939 podróżował po Włoszech, Danii, Francji i Austrii. W październiku 1939 roku został aresztowany przez hitlerowców i przebywał w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Po uwolnieniu z niemieckiego obozu zagłady Gustaw Morcinek przebywał za granicą, m.in. we Włoszech, Francji i Belgii. W 1946 roku wrócił do kraju, zamieszkał na Śląsku i poświęcił się pracy literackiej i działalności społecznej.

W latach 1952-1956 Gustaw Morcinek był posłem na Sejm PRL I kadencji. W latach 50. pełnił też funkcję prezesa katowickiego oddziału Związku Literatów Polskich. Zmarł w wieku 72 lat. Został pochowany 23 grudnia 1963 roku na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie. W jego pogrzebie uczestniczyły tysiące osób. W Skoczowie w 1986 roku powstało muzeum biograficzne Gustawa Morcinka.

IAR/ep

Ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki, wybitnego aktora i wspaniałego człowieka

30.09.2022 13:30
Wybitny aktor spoczął w czwartek na cmentarzu w Aleksandrowie. "To pożegnanie człowieka, którego życie było życiem człowieka wzorcowym" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych aktora.

Po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20.06.2023 14:24
Święto ustanowione przez Sejm w 2022 roku honoruje uczestników trzech Powstań Śląskich, którzy w latach 1919-1921 wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.

102 lata temu zakończyło się III powstanie śląskie

05.07.2023 14:39
Podobnie jak dwa poprzednie zrywy, miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, a jego skutkiem był nowy podział Śląska - Polska otrzymała jedną trzecią spornego obszaru.

Artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpią w Japonii

18.11.2023 09:31
Artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" od 20 do 25 listopada występować będą na scenach Tokio, Gifu i Kioto. Ich występy inspirowane są treścią i emocjami zawartymi w muzyce Wojciecha Kilara.