Polskie Radio
Section05

powstania śląskie

Larmo znaczy larum – finał Roku Korfantego w "Trójce pod Księżycem"

"Larmo grają, Panie Korfanty, a Pan?". - Wojciech Korfanty od czasów gimnazjalnych niemal do końca życia, czyli przez pół wieku, służył "sprawie polskiej", a polski Śląsk stał się dla niego najważniejszą. Rok 2023 został ogłoszony między innymi "Rokiem Wojciecha Korfantego". W kwietniu minęła 150. rocznica urodzin jednego z "ojców niepodległości".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wojciech Korfanty Śląsk KSIĄŻKA TEATR 11 listopada niepodległość Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Muzeum Powstań Śląskich: multimedialne i interaktywne centrum edukacji

Przy okazji wyścigu Tour de Pologne, Trójkowy dziennikarz Krzysztof Łoniewski odwiedził Muzeum Powstań Śląskich. Powstało ono w Świętochłowicach, zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, a to znaczy, że  dzięki elementom multimedialnym zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku przełomu lat 20. XX wieku. To pozwala lepiej wczuć się i zrozumieć sytuację mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Śląsk Górny Śląsk muzeum tożsamość ojczyzna historia Polski Krzysztof Łoniewski Justyna Grabarz Muzeum Powstań Śląskich

Błotnica Strzelecka: pałac, w którym podpisano rozejm kończący III powstanie śląskie

To miejsce odegrało ważną rolę podczas III powstania śląskiego. Tutaj mieścił się sztab, z którego kierowano ruchami wojsk powstańczych podczas niemieckich ataków na Górę św. Anny. Było to również miejsce spotkań Wojciecha Korfantego, dyktatora III powstania śląskiego, i ppłk. Macieja Mielżyńskiego, głównodowodzącego wojskami powstańczymi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Wojciech Korfanty historia Polski zabytki Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Muzyka tożsamości. Wojtek Ciuraj o "Tryptyku śląskim"

Wojtek Ciuraj jest muzykiem i gra w zespole Walfad. Jest też historykiem judaistą i Ślązakiem. Jest twórcą "Tryptyku śląskiego", a do współpracy zaprosił artystów z tego regionu. - Chciałem, żeby każdy mógł posłuchać "Tryptyku śląskiego" i znaleźć w nim coś, co go wzrusza i w jakiś sposób dotyka - mówi artysta w Czwórce.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alternatywa MUZYKA Adam Smolarek Święto Niepodległości Śląsk

Czas terroru. Polityka eksterminacyjna III Rzeszy

Po zajęciu ziem polskich we wrześniu 1939 roku rozpoczęto masowe prześladowania ludności polskiej. Egzekucje, więzienia, łapanki i transporty do obozów wiązały się ze śmiercią niezliczonych ofiar. Intelligenzaktion czy akcja AB miały na celu wyeliminowanie polskich elit państwowych między innymi nauczycieli, księży, przedstawicieli ziemiaństwa, wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych oraz emerytowanych wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski II wojna światowa Bez Przedawnienia okupacja niemiecka powstanie wielkopolskie Niemcy III Rzesza Heinrich Himmler Auschwitz

"Dowiodły wierności Polsce". Dr Jabłonka o powstaniach śląskich

Pamiętajmy, że Śląsk odpadł od Korony Polskiej za czasów Kazimierza Wielkiego. W czasie Wiosny Ludów okazało się, że na Śląsku jest ogromna populacja mówiąca językiem polskim, a co ważniejsze, zachowująca świadomość polskości - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Jabłonka, historyk i dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski

"Wzmocnienie gospodarcze kraju". Sto lat temu Górny Śląsk powrócił do Polski

Sto lat temu wojska polskie, po rozstrzygnięciach granicznych, wkroczyły na Górny Śląsk. - Pamięć o powstańcach i powstaniach śląskich, tu na Śląsku jest żywa. Jest też przedmiotem dumy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Sznajder, dyrektor IPN w Katowicach. O powrocie uprzemysłowionej części Górnego Śląska do Polski zadecydowała m.in. determinacja Wojciecha Korfantego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Górny Śląsk IPN Wojciech Korfanty

Kolarski o Narodowym Dniu Powstań Śląskich: była zgoda, że takie święto jest potrzebne

W setną rocznicę wkroczenia polskich wojsk na Górny Śląsk, po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Inicjatywa ta zdobyła szerokie poparcie polityczne. - Krzepiącą konstatacją jest fakt, że w Sejmie była zgoda co do faktu, że takie święto jest potrzebne - uważa Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska Wojciech Kolarski historia Polski niepodległość