Resort obrony Litwy przypomina o roli jaką na polu bitwy odgrywają obecnie te maszyny. Zwraca też uwagę, że technologia oraz możliwości tych maszyn są warunkiem istnienia nowoczesnych sił zbrojnych. Drony mają pochodzić od pięciu litewskich producentów, dlatego jest to również olbrzymi impuls dla miejscowych przedsiębiorców. Pierwsze bezzałogowce mają dotrzeć na Ukrainę już pod koniec przyszłego miesiąca.
00:32 13168652_1.mp3 Litwa kupuje drony za 8 mln euro. Część trafi na Ukrainę. Materiał Kamila Zalewskiego
Litwa w tym roku zwiększyła wydatki na obronność do 3 procent PKB.
Litwa gospodarzem manewrów na Bałtyku
Z kolei w litewskiej Kłajpedzie rozpoczynają się międzynarodowe ćwiczenia "Balex Delta" na Bałtyku. W trakcie manewrów ćwiczona będzie zdolność reagowania na poważne incydenty morskie. Chodzi przede wszystkim o likwidację wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Ćwiczenia prowadzone będą w litewskiej Kłajpedzie, a organizuje je Marynarka Wojenna Litwy.
Ćwiczenia "Balex Delta" mają na celu doskonalenie gotowości krajów leżących nad Bałtykiem do wspólnej reakcji na katastrofy ekologiczne na morzu. Po raz pierwszy w historii likwidacja zanieczyszczeń ma być prowadzona w zarówno w akwenie portowym oraz na pełnym morzu. W poprzednich latach infrastruktura portowa nie była brana w nich pod uwagę. Podczas ćwiczeń będzie prowadzona między innymi likwidacja zanieczyszczeń czy przeładunek produktów ropopochodnych z uszkodzonego statku. Udzielana ma być też pomoc poszkodowanym zwierzętom i ptakom. Litewskie wojsko zapowiada, że w manewrach weźmie udział dziesięć specjalistycznych statków z siedmiu krajów, w tym z Polski oraz straż pożarna z trzech państw bałtyckich. Jutro ćwiczenia w kłajpedzkim porcie będą mogli oglądać mieszkańcy oraz turyści. Z kolei w czwartek statki będą otwarte do zwiedzania.
Ćwiczenia "Balex Delta" organizowane są od 1989 roku w różnych krajach leżących nad Bałtykiem. Litwa organizowała je dwukrotnie.
IAR/dad