Redakcja Polska

W Krasnogrudzie odbyło się sympozjum „Pamiętanie: Miłosz – Herbert”

28.08.2024 14:01
Spotkania, debaty, warsztaty i projekcje filmowe odbyły się w dawnym dworku rodziny noblisty w związku ze stuleciem urodzin Zbigniewa Herberta i dwudziestą rocznicę śmierci Czesława Miłosza.
Audio
  • Sympozjum „Pamiętanie: Miłosz – Herbert” w Krasnogrudzie - rozmowa z Marią Dzieduszycką z Fundacji im. Zbigniewa Herberta [posłuchaj]
Maria Dzieduszycka w studiu PRdZ
Maria Dzieduszycka w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie. Od pierwszej rocznicy jego śmierci w dworku w Krasnogrudzie, gdzie dziś mieści się Międzynarodowe Centrum Dialogu – odbywają się spotkania poświęcone Miłoszowi organizowane przez Ośrodek" Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów" z Sejn.
Tegoroczne wydarzenie połączono z pamięcią o Zbigniewie Herbercie w 100. rocznicę urodzin poety.

Herbert urodził się 29 października 1924 roku. "Pamiętanie jest żywą formą pamięci. W stulecie urodzin Zbigniewa Herberta i dwudziestą rocznicę śmierci Czesława Miłosza chcemy poprzez pamiętanie raz jeszcze zakorzenić w świecie żywą obecność poetów i ich słów" - informuje Ośrodek Pogranicze.

Międzynarodowe Centrum Dialogu w odrestaurowanym dworze w Krasnogrudzie zostało otwarte w 2011 r., w dniu 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Placówka ma służyć dialogowi międzykulturowemu. XVII-wieczny dwór leży tuż przy granicy polsko-litewskiej, w starym parku, nad jeziorem Hołny. Przed wojną był własnością rodziny Czesława Miłosza.

Sympozjum „Pamiętanie: Miłosz – Herbert” w dniach 13-16 sierpnia zorganizowane zostało przez Fundację Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, Fundację im. Zbigniewa Herberta oraz Bibliotekę Narodową w Warszawie. O atmosferze tego niezwykłego spotkania Ewie Plisieckiej opowiedziała Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

 

Tomas Venclova laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

29.08.2023 13:26
Tomas Venclova jest laureatem wielu nagród literackich i tytułów doktora honoris causa. Jego poezję wprowadził do języka polskiego Czesław Miłosz, publikując w 1973 na łamach paryskiej „Kultury” przekład wiersza Rozmowa w zimie. Wręczenie nagrody wybitnemu litewskiemu poecie, który w czasach ZSRR jako dysydent walczył o prawa człowieka, odbędzie się 13 września.

Chiński poeta Yang Lian laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej imienia Zbigniewa Herberta

12.03.2024 13:59
Ogłaszając nazwisko tegorocznego zwycięzcy Fundacja im. Zbigniewa Herberta zainaugurowała obchody stulecia urodzin wielkiego poety, których kulminacja przypadnie na październik  

Instalacje we włoskich miastach Siena i Orvieto w stulecie urodzin Zbigniewa Herberta

18.06.2024 09:00
Projekt interdyscyplinarny Instytutu Adama Mickiewicza "Ścieżkami Pana Herberta" w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin poety ma popularyzować twórczość Zbigniewa Herberta.