- IAM jest ambasadorem polskiej kultury za granicą i promotorem artystów na arenie międzynarodowej. Chcemy, aby widzowie z całego świata mieli okazję doświadczyć wyjątkowych emocji, jakie niosą ze sobą prezentacje polskich twórców - podkreśla Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza.
Artystyczna podróż, prezentująca tego lata polska kulturę, rozpoczęła się w Rumunii. Pierwszy raz w historii Polskę i Rumunię łączy wspólny sezon kulturalny. Bukareszt, Sybin, Kluż-Napoka, Garana i Jassy - to w tych miastach będzie można doświadczyć polskiej kultury w różnych jej obliczach. Do 31 sierpnia trwa wystawa "Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski" w Narodowym Muzeum Brukenthala w Sybinie, która prezentuje ich prace o tematyce górskiej. 30 sierpnia odbędzie się koncert promujący płytę "Real life" Kingi Głyk podczas Koncert RO Art Museum Garden w Cluj Napoca.
Na ImPulsTanz w Wiedniu, 3 i 4 sierpnia, odbędzie się premiera wyjątkowego spektaklu tanecznego. Jest on w całości oparty na kompozycjach polsko-amerykańskiej twórczyni Lucii Dlugoszewski, wykonywanych podczas wydarzenia na żywo przez zespół Klangforum Wien. Z kolei 16 i 17 sierpnia na Salzburger Kunstverein w Austrii odbędą się cztery pokazy perfromasu polskiej artystki Anny Nowak.
Prezentacja polskiej kultury odbędzie też w Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech, Estonii i na Litwie, gdzie w Kiejdanach Adam Strug zaśpiewa Czesława Miłosza. Ten wyjątkowy koncert z okazji dwudziestej rocznicy śmierci noblisty odbędzie się 14 sierpnia w Centrum Wielokulturowym Muzeum Regionalnego w Kiejdanach – jednego z najstarszych muzeów na Litwie. Na koncercie obecny będzie oraz wygłosi przemówienie Tomas Venclova, wybitny poeta litewski i wieloletni przyjaciel Czesława Miłosza.
O szczegóły obecności polskich artystów w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych tego lata wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Olgę Brzezińską zapytała Ewa Plisiecka.
05:04 Lato IAM.mp3 Letnia prezentacja polskiej sztuki przez IAM