Prusinowscy grać na ludowych instrumentach i śpiewać w sposób możliwie bliski temu, jak robiło się to dawno, dawno temu, przez lata uczyli się od wiejskich muzykantów. Dziś sami są mistrzami, z ogromnym - liczonym nagraniami, koncertami i nagrodami - dorobkiem. I równie ogromnym wpływem na wszystkich, którzy pragną, by muzyczna tradycja nigdy nie stała się przeszłością, a była żywą częścią przyszłości.
Kaja i Janusz Prusinowscy oraz ich liczni przyjaciele - dorośli i dziecięcy - starodawne przyśpiewki, pieśni i tańce, które towarzyszyły pracy, odpoczynkowi i obrzędom, zaśpiewali akompaniując sobie na tradycyjnych i prowizorycznych instrumentach, w które dmie się lub dmucha, (ligawka, szałamaja, klarnety, flety, saksofon, trąbka, gemshorn, fujarka, multanki i gliniane ptaszki), które mają struny (skrzypce, basetla, kontrabas, lira korbowa, kannel i cymbały) i w które się i uderza (baraban, bębenek obręczowy, cymbały oraz… deska i patyki). Brzmieniową paletę barw uzupełnia stara, dobra harmonia.
W nagraniach wzięli udział: Muzykancka Kompania Dziecięca (Frajda Bikont-Maziarz, Gabrysia Burdalska, Filip Burdalski, Marysia Niwińska, Luba Olszewska, Hania Prusinowska, Ignaś Koźlakiewicz, Massimo Peralta i Stefan Żak), Kapelmistrzowie (Kaja Prusinowska i Janusz Prusinowski) oraz Kapela (Maniucha Bikont, Olga Stopińska, Mateusz Niwiński, Piotr Piszczatowski, Witold Vargas i Michał Żak). Jako gość specjalny wystąpił Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca na Podlasiu, legendarny mistrz budowy ligawek i wirtuoz gry na tych efektownych instrumentach dętych.
Z Kają i Januszem Prusiowskimi o ich najnowszej płycie, o muzyce tradycyjnej i o gracykowym graniu rozmawia Ewa Plisiecka.
06:45 Prusinowscy.mp3 Kaja i Janusz Prusinowscy i ich najnowsza płyta