Zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach, z których największą popularność przyniosły mu rola kaowca w "Rejsie" Marka Piwowskiego oraz podwójna - Ryszarda Ochódzkiego i Stanisława Palucha w "Misiu" Stanisława Barei. U Barei grał również w obrazach "Poszukiwany, poszukiwana", "Nie ma róży bez ognia" oraz "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", w tym ostatnim był też scenarzystą.
W 1991 roku wystąpił, znów jako Ryszard Ochódzki, w "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego, a w 2007 wyreżyserował i zagrał główną rolę w "Rysiu", będącym kontynuacją losów Ochódzkiego i produkcją zamykającą filmową trylogię.
00:55 13354224_1.mp3 Zmarł aktor Stanisław Tym, miał 87 lat. O jego śmierci poinformowała "Polityka". Materiał Klaudii Dadury (IAR)
Tym to również autor sztuk teatralnych, między innymi "Rozmowy przy wycinaniu lasu", "Kochany panie Ionesco", "Dżdżownice wychodzą na asfalt", "Skarb". Niektóre zostały zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia, jak: "Czterech z pianinem" czy "Ile waży księżyc".
Nie tylko aktor
Pisał felietony do tygodników: "Wprost" i "Polityka" oraz dziennika "Rzeczpospolita". Nazywany "dowcipnym pesymistą", Stanisław Tym powiedział Polskiemu Radiu w 2007 roku, że ma zasadę - jak już opowiadać o naszym ponurym świecie, to przynajmniej śmiesznie.
00:10 13354215_4.mp3 Stanisław Tym: jak już opowiadać o naszym ponurym świecie, to przynajmniej śmiesznie (IAR)
Stanisław Tym wydał też książki "Mamuta tu mam. Utwory zebrane spod łóżka" oraz "Ryś". W 1998 roku dostał Nagrodę Kisiela dla najlepszego publicysty za "kpiarstwo w stylu Kisiela". Za scenariusz do filmu "Rozmowy kontrolowane" w reżyserii Chęcińskiego w 1992 roku otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
00:20 13354366_1.mp3 Wiktor Zborowski przyznaje, że przeczytał wszystkie felietony Stanisława Tyma opublikowane w "Polityce". Pisał w nich o sprawach ważnych, ale z poczuciem humoru - dodaje aktor.
W 2007 odebrał Nagrodę Honorową Specjalny Miś na 5. Festiwalu Filmów Komediowych i Niezależnych "'Barejada" w Jeleniej Górze za kontynuację dzieła Stanisława Barei, a w 2010 otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Stanisław Tym został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Znani żegnają aktora
"Miał jeszcze wiele planów między innymi kabaretowych" - wspomina Stanisława Tyma przyjaciel aktor Marian Opania.
00:20 13354513_1.mp3 Marian Opania wspomina Stanisława Tyma (IAR)
Aktor Wiktor Zborowski wspomina Stanisława Tyma jako swojego mistrza i przyjaciela.
00:18 13354366_2.mp3 Aktor Wiktor Zborowski wspomina Stanisława Tyma (IAR)
"Stanisław Tym nie żyje. Najlepszy Prezes naszego klubu" - napisał w serwisie X premier Donald Tusk. Stanisław Tym zmarł w wieku 87 lat. Oddając hołd aktorowi i satyrykowi szef rządu odniósł się do najlepiej pamiętanych ról aktora z filmów Stanisława Barei: "Nauczyłeś nas śmiać się z władzy, z ponurej w tamtych czasach rzeczywistości i z nas samych".
"Posmutnieliśmy dziś, za to w niebie na pewno jest o wiele weselej" - napisał Donald Tusk.
Stanisław Tym - życiorys
Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 roku w Małkini Górnej. W latach 1953-1960 studiował na Politechnice Warszawskiej, SGGW, Studium Nauczycielskim, Wydziale Chemii UW i na Wydziale Aktorskim PWST. Studiów jednak nie ukończył. W międzyczasie pracował jako robotnik w zakładach cukierniczych "22 Lipca", czyli w Wedlu.
W 1956 roku pracował jako bramkarz i szatniarz w klubie "Stodoła", a dwa lata później rozpoczął tam twórczość kabaretową. W 1960 roku na wiele lat związał się ze Studenckim Teatrem Satyryków jako aktor, autor i reżyser. Występował również w innych kabaretach: "Owca", "Dudek", "Wagabunda" i "Lopek".
W 1970 roku Stanisław Tym wystąpił w "Rejsie" Marka Piwowskiego. W następnych latach grał główne role i był współscenarzystą w filmach Stanisława Barei: "Miś", "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorową porą" i "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz". W 1991 roku wystąpił w "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego. Od lat 80. pracował w teatrach jako reżyser.
Stanisław Tym był też felietonistą, autorem sztuk teatralnych, słuchowisk i programów telewizyjnych. Za pracę artystyczną był kilkukrotnie nagradzany. W 2004 roku został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
IAR/dad