Redakcja Polska

Tajemnice obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”

02.05.2025 23:52
Czego nie wiemy o jednym z najbardziej popularnych polskich obrazów?  Czy sceny, namalowane przez Matejkę, wydarzyła się naprawdę? Przy okazji majowego święta warto przyjrzeć się bliżej słynnemu dziełu.
Audio
  • Sekrety obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3. Maja" [posłuchaj]
Obraz Jana Matejki Konstytucja 3. Maja
Obraz Jana Matejki "Konstytucja 3. Maja"Foto: Wikipedia

Historyk sztuki Sławomir Szczocki przypomina, że Jan Matejko ofiarował swój obraz Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie w momencie, kiedy tego muzeum jeszcze nie było. W czasie II wojny światowej dzieło mistrza ukrywane było na strychu, a właściwie pod podłogą strychu w Zachęcie i wyszło właściwie bez żadnego szwanku z pożogi wojennej. Marzenie Matejki spełniło się – obraz „Konstytucja 3. Maja” znalazł się na Zamku Królewskim w 1984 roku, wprawdzie nie w sali, w której uchwalono konstytucję, ale tuż obok.

Malarz zgromadził na tym płótnie bardzo wiele postaci. Są tu obecni król Stanisław August, marszałek Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj, Tadeusz Kościuszko, książę Józef Poniatowski – w sumie to kilkadziesiąt osób.

- Matejko dążył do pokazania na obrazie całości wydarzenia, dlatego też znajdują się tu osoby, które miały wpływ na uchwalenie konstytucji, ale też te, które działały później. Wszystko po to, żeby obraz przedstawiał właściwie przyczyny, przebieg i skutek – tłumaczy kustosz Zamku Królewskiego Sławomir Szczocki. O sekrety obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku zapytała go Ewa Plisiecka.

 

 

 

 

„Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych” – wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

14.03.2024 15:59
To prezentacja niemal 50 prac - obrazów olejnych, rysunków i akwareli. Obok tych ikonicznych, wielkoformatowych, można na wystawie zobaczyć także mniej znane dzieła, odsłaniające nieco inne oblicze wybitnego polskiego malarza.

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Stare Miasto w Warszawie

25.11.2024 14:13
Zapraszamy na warszawską Starówkę, miejsca niezwykłego, wpisanego w 1980 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.