Redakcja Polska

Ruszyły "egzaminy dojrzałości". Maturzyści pisali o nadziei w trudnych czasach

05.05.2025 17:20
"Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka" i "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?" - tak brzmiały tematy rozprawki, którą musieli napisać maturzyści 
Audio
  • Zakończyła się matura z języka polskiego na poziomie podstawowym [posłuchaj]
Maturzyści mówią, że tematy rozprawki tegorocznej matury były łatwe.
Maturzyści mówią, że tematy rozprawki tegorocznej matury były łatwe.PAP/Lech Muszyński

Centralna Komisja Egzaminacyjna w poniedziałek po południu opublikowała na swojej stronie internetowej arkusze egzaminacyjne rozwiązywane przez maturzystów na egzaminie pisemnym z języka polskiego - obowiązkowym dla wszystkich abiturientów.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. Pisząc tekst własny, musieli odwołać się do utworów literackich i kontekstów. Jednym z utworów musiała być lektura obowiązkowa. 

Oba testy zawierały łącznie 14 zadań. Zadania odnosiły się do zacytowanych w arkuszu fragmentów tekstów, m.in. "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią", wiersza Jana Andrzeja Morsztyna "Wiosna", "Pieśni 14." Jana Kochanowskiego, "Dziadów cz. III" Adama Mickiewicza, "Tanga" Sławomira Mrożka.

Prezydent życzy powodzenia maturzystom

"Razem z Agatą doskonale wiemy, ile pracy włożyliście w przygotowania i wiedzcie, że myślami jesteśmy z Wami. Wasi rodzice i nauczyciele również przeżywają te chwile i wspierają Was całym sercem" - napisał Andrzej Duda w mediach społecznościowych.

"Zaufajcie własnej wiedzy i bądźcie pewni swoich umiejętności. Wierzymy w Was i z całego serca trzymamy kciuki" - dodał prezydent. 

Do matur przystąpi 275 tysięcy tegorocznych absolwentów, a także 49 tysięcy tych, którzy chcą poprawić swoje wyniki z lat ubiegłych. Matury zakończą się 24 maja, a wyniki będą podane 8 lipca.

IAR/PAP/ks

Zmagania z polską ortografią. Polonia w Szkocji po raz 14. podejmuje wyzwanie

25.03.2025 08:43
Jest to ogromne wyzwanie. Język polski dla naszych uczniów jest już drugim językiem, bo pierwszym jest angielski - mówi Joanna Ulatowska, dyrektorka Szkoły Bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Szkocji.