W Gdyni uroczystą galą zakończył się 11. Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, podczas którego prezentowano i nagradzano filmy dokumentalne, spektakle teatralne i reportaże radiowe, inspirowane dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89.
W Konkursie Głównym o Nagrodę Główną Festiwalu "Złoty Opornik" walczyło 30 filmów dokumentalnych. Rywali pokonał obraz w reżyserii Roberta Kaczmarka i Jacka Papisa "Paszporty Paragwaju". Film opowiada o działalności grupy Aleksandra Ładosia w szwajcarskim Bernie zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II wojny światowej.
Kolejnym laureatem festiwalu został nagrodzony w konkursie międzynarodowym film "Jak gdybyśmy dziś umrzeć mieli" w reżyserii Romana Vávry. Na czele jury stanął amerykański filmoznawca prof. Samuel Bryan - syn słynnego amerykańskiego korespondenta Juliena Bryana, który we wrześniu 1939 r. dokumentował tragedię bombardowanej Warszawy. Nagrodzony w konkursie czeski dokument ukazuje postać księdza Josefa Toufara, ofiarę komunistycznego reżimu. Nagrodę imienia rotmistrza Witolda Pileckiego przyznano w Gdyni po raz pierwszy. Odebrał ją scenarzysta filmu, Miloš Doležal.
Podczas festiwalu uhonorowano także radiowców – za najlepszy dokument radiowy uznano reportaż "Przerwane milczenie" autorstwa Joanny Bogusławskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Bohaterem słuchowiska jest Henryk Troszczyński, który w czasie II wojny został wywieziony na roboty do Smoleńska, a później do Katynia.
Podczas finałowej gali został wręczony także "Platynowy Opornik" - nagroda specjalna. Otrzymał ją reżyser Lech Majewski za całokształt twórczości i "niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej”
W Gdyni w ramach projektu "Młodzi dla Historii” nagrodzono także młodzież i to w aż trzech kategoriach: filmowej, teatralnej i modowej. W tym roku swoje prace podczas festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” zaprezentowało około dwustu młodych artystów z całej Polski.
IAR/PAP/ep