Od poniedziałku na swojej stronie na Facebooku Muzeum zaczęło program transmisji na żywo. W codziennej ofercie znajdzie się wirtualne zwiedzanie Muzeum, lekcje historii online dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz wykład historyczny.
Jak mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, każdy znajdzie coś dla siebie. „Musi być trochę przyjemności, ale oprócz zabawy powinno być trochę nauki. Proponujemy spotkania z wiedzą - nie zawsze szkolną, chcemy pokazać ciekawostki historyczne” - podkreśla. Dodaje, że przygotowano także warsztaty internetowe dla najmłodszych.
W szczególnym czasie zagrożenia zdrowia Muzeum uruchamia zdalne dyżury telefoniczne w trosce o Powstańców Warszawskich, by sprawdzić, czy mają zapewnioną opiekę i znają zasady bezpieczeństwa w okresie epidemii. Jan Ołdakowski zachęca, by w tym czasie zainteresować się osobami starszymi, samotnymi, zaoferować pomoc. „Dla nas najważniejszym zadaniem jest zadbać o kontakt z Powstańcami, będziemy do nich dzwonić, wypełniać im czas. Chcemy też uczulić młodych ludzi, by zadzwonili do swoich dziadków, do starszych, którzy z powodu kwarantanny nie powinni wychodzić z domu” - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wolontariusze Muzeum na potrzeby dyżurów odbędą specjalne szkolenie. Dowiedzą się na nim, jak udzielić kompetentnych informacji i pomocy, a w niepokojących sytuacjach - zawiadomić odpowiednie służby.
IAR/ho