Od 4 maja otwarta zostanie część instytucji kultury - muzeów i bibliotek. Oznacza to jednak, że w czasie majówki w dniach od 1do 3 maja z oferty kulturalnej, przygotowanej przez różne placówki, musimy korzystać online, pozostając w domu. Podczas długiego majowego weekendu możemy się wybrać – niestety tylko wirtualnie - na przykład od Zakopanego. Tamtejsze Centrum Kultury udostępnia wersję online publikacji "Spacerem po Zakopanem - szlakiem literatów i muzyków". Na szlak zaprasza dyrektor centrum Beata Majcher.
Na wirtualną wycieczkę zaprasza też Muzeum Powstania Warszawskiego, które proponuje koncerty i wykłady dla dorosłych online. Można tu zobaczyć między innymi kolekcję zdjęć z warszawskiego fotoplastikonu. Na wystawę zaprasza dyrektor muzeum Jan Ołdakowski.
Cykl spacerów z przewodnikami bez wychodzenia z domu organizuje Muzeum POLIN. Wirtualnemu zwiedzaniu wystawy o tysiącletniej historii Żydów polskich towarzyszą opowieści o królach, wynalazcach, myślicielach oraz o żydowskiej kulturze i religii – mówi rzeczniczka prasowa Muzeum Marta Dziewulska
W sieci jest też oferta dla melomanów – także tych najmłodszych. Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza na spotkania z muzyką w różnych odsłonach. Retransmisje koncertów i zajęcia dla dzieci online to propozycje na sobotę i niedzielę - mówi Marta Kępińska z Filharmonii Narodowej.
Bezprecedensowy projekt taneczny przygotował Teatr Wielki w Łodzi. To wirtualny spektakl baletowy „Separated Life” opowiadający o życiu w izolacji - mówi jego pomysłodawca choreograf Grzeogorz Brożek
Do sieci przenoszą się też festiwale. W czwartek, w dniu Międzynarodowego Dnia Jazzu, w przestrzeni internetowej ruszył katowicki JazzArt Festival. Natomiast Archiwum Państwowe we Wrocławiu na czas pandemii proponuje stworzenie swojego drzewa genealogicznego. Można to zrobić samemu korzystając z wyszukiwarki internetowej albo poprosić o pomoc archiwistów - mówi dyrektor archiwum Janusz Gołaszewski. Ponadto na stronie internetowej Archiwum Państwowego można wirtualnie uczestniczyć w 11 wystawach. Wśród nich są takie jak: "100-lecie odzyskania Niepodległości", "Starówki miast śląskich" czy "Dzieje chrześcijaństwa".
IAR/ep