610 lat temu, 15 lipca 1410 roku Polska i Litwa stanęły w walce z potęgą Krzyżacką. Była to największa bitwa średniowiecznej Europy. Jej historia pomagała Polakom w najcięższych chwilach czasów zaborów, mówi kuratorka wystawy Agnieszka Beblowska- Bednarkiewicz.
Pamięć o Grunwaldzie była nadzieją na odrodzenie i budziła poczucie godności. Wystawa „Potęga Symbolu” opowiada o najsłynniejszym obrazie Jana Matejki oraz o losach płótna związanego z losami Ojczyzny. Obraz przedstawia symbolicznie między innymi walkę dobra ze złem.
Wystawa powstała z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury by uczcić rocznicę, ale również by przypomnieć chwałę oręża i polsko-litewskie braterstwo broni. Bitwa pod Grunwaldem była jednym z największych starć w średniowiecznej Europie. Krzyżacy zostali pokonani przez połączone siły polskie i litewskie. Bitwa obrosła w wiele legend. Jedną z nich jest ta o dwóch mieczach, wręczonych polskiemu królowi. – To nie legenda, ale prawda – zapewnia prof. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. Nie był to jednak gest pogardy.
Narodowe Centrum Kultury przygotowało wystawę „Potęga symbolu” także w wersji online do pobrania przez instytucje kultury, jednostki samorządowe i osoby prywatne. Jest już ona dostępna na stronach NCK – zapewnia Agnieszka Beblowska- Bednarkiewicz.
Wystawa prezentowana będzie do 31 lipca w przestrzeni otwartej Krakowskiego Przedmieścia, przed Kordegardą, Galerią Narodowego Centrum Kultury oraz siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
IAR/ep