O tym, że Solidarność to polska specjalność międzynarodowa pisze w portalu internetowym litewskiego nadawcy publicznego LRT Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w polskim MSZ. Artykuł pojawił się w ramach akcji "Opowiadamy Polskę światu - Polska Solidarność".
Paweł Jabłoński pisze o zmianach które zaszły na świecie w ostatnich miesiącach oraz o tym jakiego znaczenia nabrała międzynarodowa solidarność i chęć niesienia pomocy potrzebującym. Zwraca uwagę, że Polska przeszła pomyślnie próbę solidarności, na którą społeczeństwa zostały wystawione przez pandemię COVID-19. "Zaczęliśmy już w pierwszych dniach - organizując w ramach akcji #LotDoDomu powroty nie tylko dla naszych rodaków, ale również dla kilku tysięcy obywateli innych państw" - czytamy w artykule.
Paweł Jabłoński przypomina też, że priorytetem polskiej dyplomacji stała się jak najszybsza pomoc najbliższym partnerom Polski - państwom Partnerstwa Wschodniego i krajom Bałkanów Zachodnich. Chodzi o konwoje humanitarne ze sprzętem medycznym oraz środkami ochrony takimi jak maseczki czy płyny dezynfekcyjne, które trafiły m.in. do Serbii, Albanii, Włoch, Hiszpanii czy na Białoruś.
Polityk przypomina, że Polacy pamiętają o pomocy, która trafiała do naszego kraju w latach osiemdziesiątych. "Realna wartość tej pomocy była znacznie większa niż jej czysto materialny wymiar - bo dzięki temu nasz naród czuł, że nie został sam w walce z komunistycznym reżimem" - pisze Paweł Jabłoński. Jak dodaje, dziś to samo mogą czuć narody, które Polska wspiera, a pamięć o tej pomocy pozostanie tam na lata.
W ramach akcji "Opowiadamy Polskę światu - Polska Solidarność" z historią Solidarności mogą zapoznać się czytelnicy nie tylko na Litwie, ale też między innymi w Szwecji, Francji, Hiszpanii, Algierii i Wielkiej Brytanii. Artykuły napisane przez premiera Mateusza Morawieckiego, profesora Wojciecha Roszkowskiego i amerykańskiego historyka profesora Timothy'ego Snydera są też udostępniane na stronie internetowej www.solidarnosc40.pl.
IAR/ks