Redakcja Polska

Polskie dobra kultury odnalezione i odzyskane w 2020 roku

31.12.2020 09:20
W ostatnich latach liczba spraw restytucyjnych dotyczących dóbr kultury utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej wzrosła prawie czterokrotnie. Obecnie prowadzonych jest około 90 takich spraw.
Moment przywiezienia obrazu Pietas Domini do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Moment przywiezienia obrazu Pietas Domini do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku Facebook/Bazylika Mariacka

W mijającym roku do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku po 78 latach i trzech latach negocjacji wrócił gotycki ołtarz Pietas Domini, jedna z najcenniejszych polskich strat wojennych - mówi naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury Agata Modzelewska. Dodaje, że ołtarz powrócił z Berlina po kilkuletniej wymianie korespondencji i negocjacjach z MKiDN. Kościół ewangelicki podjął ostatecznie decyzję o zwrocie ołtarza bezpośrednio do parafii Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, "w duchu ekumenicznego porozumienia między kościołami i pojednania między narodami".

Agata Modzelewska zaznacza, że do Polski wrócił także pierwszy odzyskany obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie", pochodzący z wczesnego okresu twórczości malarza. W listopadzie 2019 roku dzieło zostało wystawione na sprzedaż przez dom aukcyjny Roseberys w Londynie. - W wyniku negocjacji, prowadzonych przez ministerstwo bezpośrednio z dotychczasowym posiadaczem, Kevinem McCormackiem, właściciel dzieła podjął decyzję o dobrowolnym i bezwarunkowym zwrocie obrazu do Polski - dodaje Agata Modzelewska. Obraz wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie, z którego został zrabowany prawdopodobnie w czasie Powstania Warszawskiego.

Ponadto w tym roku po 81 latach do Muzeum Narodowego w Poznaniu wróciła "Chata w śniegu" Michała Gorstkina-Wywiórskiego. Był w rękach prywatnych na terenie kraju. W Polsce odnaleziono także dwukrotnie zrabowany obraz Stanisława Masłowskiego "Gryka", który wrócił po 74 latach do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Rejestr zaginionych dzieł sztuki prowadzony przez Wydział Restytucji Dóbr Kultury liczy ponad 60 tys. rekordów. Najcenniejszym z nich jest "Portret Młodzieńca" Rafaela, którego od lat poszukuje rząd polski i wielu badaczy. W ostatnich 5 latach udało się odzyskać ponad 500 obiektów. Elektroniczną bazę strat wojennych można znaleźć na stronie www.dzielautracone.gov.pl.


IAR/dad