Zaproszeni prelegenci – doświadczeni eksperci i praktycy podzielili się z uczestnikami Forum wiedzą m.in. o tym jak wykorzystywać dane satelitarne w rolnictwie, systemach precyzyjnej lokalizacji dla transportu publicznego czy rozwoju systemów satelitów meteorologicznych. Swój udział potwierdzili m.in. przedstawiciele GUGiK, IMGW, IGiK, CBK PAN, CloudFerro, GMV, iTTi, NASK, Almine.pl, Altergeo, BlueDot Solutions i Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. W trakcie spotkań odbyły się debaty z zaproszonymi gośćmi na temat praktycznego zastosowania danych satelitarnych w Polsce.
- Obserwacja Ziemi jest ważnym obszarem działalności Polskiej Agencji Kosmicznej. W 2020 r. udało nam się zamówić 2 pilotażowe projekty, przeszkolić ponad 400 osób, stworzyć platformę e-learningową oraz wydać podręcznik. Część z tych działań odbyła się dzięki projektowi Sat4envi. Przeprowadziliśmy również demonstracje usług dostępnych już na rynku. W tym roku kontynuujemy szkolenia, zamówiliśmy mapę zmian pokrycia terenu, mapę wilgotności gleby, ortofotomapę i kontynuujemy też dyskusję nie tylko online, ale też stacjonarnie – powiedział prezes POLSA Grzegorz Wrochna.
Forum Obserwacji Ziemi to dwudniowa konferencja POLSA. Wydarzenie odbyło się w formule hybrydowej: stacjonarnie: 14 grudnia w Warszawie, 20 grudnia w Krakowie oraz online – wydarzenie można było na bieżąco śledzić na Facebooku oraz YouTube Polskiej Agencji Kosmicznej.
Z Kingą Gruszecką, dyrektor Departamentu Edukacji POLSA, rozmawiał Przemysław Pawełek.