Ministerstwo kultury podało, że "badania zrealizowano w oparciu o dokumenty pozyskane z archiwum Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Narodów, Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. Sikorskiego".
Poinformowano również, że ceremonia wojskowa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie w Normandii, związana z przywróceniem imienia i nazwiska na grobie żołnierza, odbędzie się sierpniu 2020 roku w czasie głównych uroczystości upamiętniających udział polskich żołnierzy z 1 Dywizji Pancernej, dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka w bitwie pod Falaise.
Na stronie MKiDN napisano, że Ryszard Chaniewski urodził się 19 stycznia 1913 roku w Białymstoku. "Jego rodzicami byli Atanazy i Amelia z domu Kruszewska. W 1929 roku ukończył szkołę powszechną w Białymstoku, a następnie trzy kursy w Państwowej Szkole Rzemieślniczo-Przemysłowej na wydziale tokarskim. Zaprzysiężony 12 grudnia 1934 roku, dostał przydział do 4 Batalionu Pancernego, gdzie ukończył kurs samochodowy, a 7 września 1935 roku szkołę podoficerską. 10 września 1936 roku awansował do stopnia kaprala" - podał resort kultury.
Poległ w Normandii
Dodano, że Chaniewski przed II wojną światową mieszkał w Grodnie przy ul. Zamkowej, pracując jako tokarz. Udziału w kampanii 1939 roku nie wziął. We Francji w dniu 25 listopada 1939 roku został wcielony do 1 Pułku Czołgów stacjonującego w Coetquidan, by 23 czerwca 1940 roku zostać ewakuowanym do Wielkiej Brytanii. Jego ostatnim przydziałem był 2 Pułk Pancerny wchodzący w skład 1 Dywizji Pancernej. "Służąc jako kierowca czołgu, poległ na polu chwały 8 sierpnia 1944 roku w Normandii - pierwszego i jednocześnie najkrwawszego dnia działań jego pułku. Pierwotnie kapral Ryszard Chaniewski został pochowany w La Blanche Herbe, skąd jego szczątki, jako bezimiennego żołnierza Wojska Polskiego, przeniesiono na Polski Cmentarz Wojenny w Langannerie" - wskazano w komunikacie.
Podporucznik Henryk Chaniewski, brat Ryszarda, w 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej. Trafił do obozu Kozielsku, a następnie został zamordowany w Katyniu.
Adrian Pohl to Polak mieszkający w Belgii, historyk - amator, który pasjonuje się tematyką polskiego grobownictwa wojennego, w szczególności prowadzi badania nad możliwością identyfikacji pochówków nieznanych polskich żołnierzy we Francji, Belgii, Holandii i Niemiec. Dzięki jego badaniom zidentyfikowano m.in. grób dragona Jana Skulińca.
PAP/dad