Redakcja Polska

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. "Kościół był przywódcą narodu"

29.04.2020 12:38
29 kwietnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego oraz 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Dachau. Chodzi o upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami zbrodniczych systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu.
Audio
  • Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami dwóch zbrodniczych systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu - mówił profesor Jan Żaryn pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (IAR)
O. Maksymilian Maria Kolbe, wielki patriota i człowiek bezgranicznie oddany Matce Boskiej, który oddał życie za drugiego człowieka.
O. Maksymilian Maria Kolbe, wielki patriota i człowiek bezgranicznie oddany Matce Boskiej, który oddał życie za drugiego człowieka.Domena publiczna

Doktor Anna Jagodzińska, historyk z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, powiedziała, że już przed II wojną światową Niemcy zaplanowali zniszczenie Polskiego Kościoła, polskiej inteligencji oraz polskiego duchowieństwa. - Ponieważ uznano Kościół polski za najbardziej niebezpieczny z organizacji. Właśnie polskich. Kościół był takim przywódcą narodu. To on dbał o tradycję, o Polskość, o patriotyzm. Dlatego Kościół polski był przewidziany przede wszystkim do zniszczenia. O tym musimy pamiętać, że Niemcy niszczenie Kościoła realizowali poprzez zamykanie samych kościołów, aresztowania księży i ich eksterminację w niemieckich obozach koncentracyjnych - podkreśliła historyk.

Doktor Anna Jagodzińska dodała, że Niemcy z zaplanowaną precyzją tworzyli fabryki śmierci. - Tam mordowali, zabijali w sposób zbrodniczy. Polski kapłan był poddany najbardziej okrutnym metodom zabijania: poprzez pracę, głód, doświadczenia pseudomedyczne. Pamiętajmy, że polski kapłan nigdy nie zdradził tam Ojczyzny. Pozostał do końca niezłomny, wierny Bogu i Ojczyźnie - zaznaczyła doktor Anna Jagodzińska historyk z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Dachau był głównym miejscem, do którego trafiali duchowni katoliccy, protestanccy i prawosławni. Niemieccy naziści zamordowali tam 868 duchownych z Polski, spośród 1773 więzionych tam polskich księży i biskupów.

W czasie II wojny światowej zginęło około 3 tysięcy polskich duchownych, czyli prawie 20 procent przedwojennego polskiego duchowieństwa.

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej został ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku.


IAR/dad

Chicago: Polska misja medyczna przyjęta przez gubernatora Illinois

29.04.2020 10:05
Polscy medycy, którzy przebywają w Chicago, spotkali się z gubernatorem stanu Illinois J.B. Pritzkerem. Rozmowa dotyczyła działań władz stanowych w związku z epidemią.

Stany Zjednoczone: Polskie Radio uzyskało stałą akredytację przy Białym Domu

29.04.2020 08:41
Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski dołączył do Korpusu Prasowego Białego Domu. Wałkuski jako jedyny przedstawiciel polskich mediów uzyskał tak zwany Hard Pass, czyli stałą akredytację przy urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Liczba zakażonych koronawirusem w Rosji zbliża się do 100 tysięcy

29.04.2020 11:26
W Rosji do 99399 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem. Według rosyjskich służb sanitarnych, w ciągu doby zarejestrowano 5841 nowych przypadków. Zdaniem części ekspertów, to wysoki wskaźnik, ale jednocześnie świadczący o stabilizacji sytuacji.