Redakcja Polska

"To był plan eksterminacji polskich elit". Piotr Dmitrowicz o zbrodni w Palmirach

21.06.2020 10:48
- Mord na polskiej inteligencji w Palmirach jest odpowiednikiem tego, co Sowieci zrobili w Katyniu. Od 1939 roku, od momentu, kiedy Niemcy i Sowieci napadli na Polskę, jednym z elementów niszczenia państwa Polskiego było mordowanie polskich elit - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk. 
Palmiry, 20.06.2020. Cmentarz w Palmirach, podczas uroczystości upamiętniających 80. rocznicę egzekucji w podwarszawskich Palmirach kilkuset więźniów Pawiaka w ramach Akcji AB tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, 20 bm.
Palmiry, 20.06.2020. Cmentarz w Palmirach, podczas uroczystości upamiętniających 80. rocznicę egzekucji w podwarszawskich Palmirach kilkuset więźniów Pawiaka w ramach Akcji AB tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, 20 bm.Foto: PAP/Leszek Szymański

80 lat temu 20 czerwca 1940 roku Niemcy rozstrzelali w Puszczy Kampinoskiej w okolicach Palmir 368 więźniów Pawiaka. Była to największa egzekucji przeprowadzonej w ramach Akcji AB.

"Niemcy bardzo dokładnie dokumentowali moment rozstrzeliwania".

Zbrodnia w Palmirach wpisywała się w niemiecką politykę likwidacji polskiej inteligencji i osób, które pełniły funkcje przywódcze, a wśród zamordowanych w Palmirach byli ci, którzy nadawali ton narodowi i państwu polskiemu. Życie stracił m.in. Janusz Kusociński - olimpijczyk, złoty medalista w biegu na 10 tysięcy metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r., Maciej Rataj - prezes Stronnictwa Ludowego, marszałek Sejmu RP czy Mieczysław Niedziałkowski - znany działacz socjalistyczny, wieloletni poseł na Sejm RP.

W Katyniu mieliśmy bezimienne doły śmierci, podobnie w Palmirach. W Katyniu strzelano z pistoletu w tył głowy, a w Palmirach rozstrzeliwano karabinem maszynowym - przypominał Tadeusz Płużański.

W audycji "Historyczne Wydarzenie Tygodnia" padło pytanie, dlaczego Niemcy wybrali Palmiry?

- Znaczenie miało to, że egzekucja odbywała się szybko, bezpiecznie, bez udziału osób trzecich - powiedział Piotr Dmitrowicz, który podkreślał, że "Niemcy bardzo dokładnie dokumentowali moment rozstrzeliwania". - Jakim człowiekiem trzeba być, żeby dokumentować te zbrodnie? Niemcy to robili, Sowieci to ukrywali - przypomniał Piotr Dmitrowicz.

W audycji została przywołana też m.in. pamięć córek gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. Janina Lewandowska jest jedyną kobietą, która została zamordowana przez Sowietów w Katyniu, a jej siostra Agnieszka Dowbor- Muśnicka została zamordowana w Palmirach. 

***

Akcja AB rozpoczęła się falą masowych aresztowań, które niemiecka policja bezpieczeństwa przeprowadziła we wszystkich dystryktach Generalnego Gubernatorstwa pod koniec marca 1940 roku. Polacy więzieni na terenie dystryktu warszawskiego byli mordowani przede wszystkim w pobliżu wsi Palmiry. W ramach Akcji AB funkcjonariusze SS i policji niemieckiej zamordowali co najmniej 6,5 tysiąca Polaków - w tym około 3,5 tysiąca przedstawicieli polskich elit politycznych i intelektualnych.

Polskie Radio 24/ho

Prof. Andrzej Nowak: Putin wznosi sowieckie kłamstwa na poziom wyższy, niż robił to Stalin

19.06.2020 15:38
Władimir Putin w artykule będącym de facto interpretacją całej II wojny światowej ujawnia się światu jako historyk. To pieczątka przystawiona na tym gigantycznym, podniesionym do potęgi entej kłamstwie dotyczącym czasów stalinowskich – mówi PAP historyk prof. Andrzej Nowak.

Rosja: niezależne media skrytykowały Putina za zniekształcanie historii

20.06.2020 12:15
Część rosyjskich mediów niezależnych skrytykowała Władimira Putina za zniekształcanie historii. Dziennikarze przypominają, że w ostatnich dniach ukazał się tekst, w którym prezydent Rosji próbuje wymazać współodpowiedzialność Związku Radzieckiego za rozpętanie II wojny światowej.