Redakcja Polska

84. rocznica "Operacji Polskiej" NKWD, wymierzonej w Polaków w ZSRR

11.08.2021 13:38
11 sierpnia 1937 roku rozpoczęła się tzw. Operacja Polska, wymierzona w Polaków mieszkających w Związku Radzieckim  
Audio
  • 84. rocznica "Operacji Polskiej" NKWD - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Krzyż w Bykowni - miejscu odkrycia zbiorowych mogił Polaków, ofiar Operacji polskiej NKWD oraz zbrodni katyńskiej
Krzyż w Bykowni - miejscu odkrycia zbiorowych mogił Polaków, ofiar "Operacji polskiej NKWD" oraz zbrodni katyńskiej Foto: Levchuk Volodymyr / wikipedia / CC BY-SA 3.0

Szef NKWD Nikołaj Jeżow, za zgodą Józefa Stalina, podpisał rozkaz nakazujący "całkowitą likwidację polskich siatek szpiegowskich". Na mocy tego rozkazu władze rosyjskie w latach 1937-1938 wykonały karę śmierci na co najmniej 111 tysiącach osób polskiego pochodzenia, a blisko 30 tysięcy zesłały do łagrów. Większość z nich zmarła wskutek głodu, chorób i pracy ponad siły. Oprócz tego, kilkadziesiąt tysięcy ludzi deportowano do Kazachstanu, na Syberię, w rejon Charkowa i Dniepropietrowska.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreśla, że ofiarą operacji NKWD padali wszyscy Polacy, niezależnie od statusu społecznego. Prof. Mikołaj Iwanow z Uniwersytetu Opolskiego mówił podczas uroczystości rocznicowych w 2017 roku, że tzw. Operacja Polska była zbrodnią ludobójstwa wykonaną na narodzie polskim. Wiktoria Laskowska-Szczur - prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków - tłumaczyła, że spoczywa tam ponad 6 tysięcy Polaków zamordowanych przez NKWD, w tym jej bliscy.

Wciąż nie znamy ostatecznej liczby ofiar. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej, "Operacja Polska" była jedną z największych zbrodni w historii Europy XX wieku, klasyfikowanych jako ludobójstwo. Ogólną liczbę Polaków represjonowanych wtedy w Związku Sowieckim szacuje się na co najmniej 200 tysięcy.

IAR/ep

Zobacz więcej na temat: operacja polska NKWD ludobójstwo