Redakcja Polska

Przyznano nagrody w Konkursie Książka Historyczna Roku

02.12.2022 16:22
W siedzibie Telewizji Polskiej wręczono nagrody w czterech kategoriach w konkursie Książka Historyczna Roku. Jego organizatorami są: TVP, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury.
Audio
  • Przyznano nagrody w konkursie Książka Historyczna Roku 2022. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Książka Historyczna Roku 2022
Książka Historyczna Roku 2022 Mikołaj Bujak (IPN)

Tytuł najlepszej książki naukowej poświęconej dziejom Polski i Polaków w XX wieku przyznano publikacji "Liga Narodowa w zaborze pruskim i jej działacze" Tomasza Sikorskiego i Adama Wątora. W liczącej niemal 700 stron publikacji, autorzy przeanalizowali historię podejmowanych na różnych płaszczyznach działań Ligi Narodowej na kresach zachodnich.

Z kolei publikacja "Lechoń. Rycerz i faun" Wojciecha Wencela została uznana za najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku. Przypomni ona czytelnikom sylwetkę kolejnego, po Kazimierzu Wierzyńskim, wielkiego skamandryty - Jana Lechonia.

W kategorii wspomnienie nagrodzono wywiad-rzeka Marii Zboralskiej z filozofem Stanisławem Grygielem "Żyć znaczy filozofować". Ta książka to okazji do spotkania z wybitnymi osobistościami: Hanną Malewską, Karolem Wojtyłą, Józefem Tischnerem, Henrykiem Mikołajem Góreckim i innymi.

Ponadto w kategorii Wydawnictwo źródłowe wyróżniono Piotra Długołęckiego za książkę "W obliczu Zagłady" o postawie rządu RP na uchodźstwie wobec Żydów w czasie II Wojny Światowej.

Laureaci konkursu otrzymali statuetki i nagrody pieniężne ufundowane przez: Telewizję Polską, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury. Nagrody są przyznawane za książki wydane w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 lipca 2019, a 31 grudnia 2021 roku, w czterech kategoriach.


IAR/PP

Lwów: przypomniano postać ks. Henryka Mosinga - kapłana i naukowca

02.12.2022 09:30
Dr Mosing był nie tylko utalentowanym naukowcem, który był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie szczepionki przeciw tyfusowi. Był także kapłanem i przez wiele lat prowadził działalność misyjną i duszpasterską - przypomniał metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki podczas sympozjum zorganizowanego przez Instytut Epidemiologii i Higieny.

Trwa 29. Ogólnopolska Akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

02.12.2022 12:12
Specjalne świece, które można postawić na wigilijnych stołach, będą rozprowadzane w parafiach we wszystkich diecezjach w kraju. Pieniądze z ich sprzedaży zostaną przekazane na programy pomocowe Caritas Polska.

Wystawa „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech" otwarta

02.12.2022 13:56
Przed Domem Polonii w Warszawie odbył się wernisaż ogólnopolskiej wystawy plenerowej „Jesteśmy Polakami”. Została ona zorganizowana przez IPN w setną rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech.