Redakcja Polska

4 czerwca, "w samo południe". 35 lat temu odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne

04.06.2024 12:00
Trzydzieści pięć lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo "Solidarności" otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej. Wybory 4 czerwca były efektem rozmów Okrągłego Stołu, które trwały od 6 lutego do 4 kwietnia 1989 roku między przedstawicielami władzy, PZPR i części opozycji. 
Audio
  • 35. rocznica wyborów 4 czerwca '89 - relacja Ewy Plisieckiej
Gdańsk - 4 czerwca 1989. Gdańskie pięcioraczki, które kilka dni wcześniej ukończyły 18 lat, głosują w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 78. Od lewej: Adam, Piotr, ich mama Leokadia, Roman, Ewa i Agnieszka Rychterowie.
Gdańsk - 4 czerwca 1989. Gdańskie pięcioraczki, które kilka dni wcześniej ukończyły 18 lat, głosują w lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 78. Od lewej: Adam, Piotr, ich mama Leokadia, Roman, Ewa i Agnieszka Rychterowie. Foto: PAP/CAF/Janusz Uklejewski

Obrady prowadzili ówczesny minister spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak i przewodniczący Komisji Krajowej "Solidarności", Lech Wałęsa. W przemówieniu z 6 lutego 1989 roku Czesław Kiszczak powiedział, że Polska stanęła w obliczu historycznej szansy. - Wszyscy zaś odpowiadamy za Polskę, która będzie. I to jest podstawowe przesłanie naszego dzisiejszego spotkania - mówił. - Przystępujemy do rozmów w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za wykorzystanie historycznej szansy, jaką stwarza Polsce obecny rozwój procesów wewnętrznych i zewnętrznych - mówił Kiszczak. 

Podczas otwarcia obrad Okrągłego Stołu Lech Wałęsa zwrócił z kolei uwagę na sytuację gospodarczą i społeczną Polski. - Rozpoczynamy nasze obrady w świetle jupiterów, a za oknami smutek i strach przed biedą. Wypowiadamy uroczyste słowa, a Polsce teraz potrzebne są fakty, potrzebne są odważne decyzje i mądre, energiczne działania - mówił Lech Wałęsa.


Polacy głosowali przeciwko przeszłości

W reakcji na pierwsze wstępne wyniki I tury ówczesny rzecznik "Solidarności" Janusz Onyszkiewicz podkreślił, że wybory pokazały jak bardzo Polacy mają dość władzy komunistów i gospodarczego marazmu. - Myślę, że cały tryb głosowania na kandydatów koalicji rządzącej, fakt, że uzyskali oni tak mało głosów, jest wynikiem odreagowywania ludzi na przeszłość, na to, co było niedobrego, na stalinowski system rządzenia, który przecież tak wielu z nas ma w pamięci. Na poprzednie wybory, które nie były demokratyczne, nawet w takim stopniu, jak te obecne - mówił Onyszkiewicz.

Komunistyczne władze w swoim komunikacie dość ostrożnie skomentowały wstępne wyniki I tury wyborów 4 czerwca. Jan Bisztyga, rzecznik Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, zaznaczył jednak, że władza nie zamierza rezygnować z drogi reform, obranej w trakcie Okrągłego Stołu. - Mieliśmy świadomość ryzyka, jakie niesie ze sobą demokracja, i to ryzyko zostało wkalkulowane w niekorzystny dla nas wynik wyborów. Chcę oświadczyć, że jesteśmy konsekwentni, to znaczy nie rozważamy żadnej inne alternatywy jak polityczna konsekwencja wyniku wyborów - powiedział Jan Bisztyga.


Posłuchaj
02:57 13020577_1.mp3 35 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo Solidarności otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej. Więcej na ten temat Klaudia Dadura (IAR)

 

Podczas obrad Okrągłego Stołu ustalono, że co najmniej 65 procent mandatów poselskich zostanie zagwarantowane komunistycznej władzy, a pozostałe 161 miejsc miało być obsadzone w ramach demokratycznych wyborów. Zgodnie z porozumieniami odbyły się także wybory do Senatu, które miały już całkowicie wolny charakter.

W wyborach 4 czerwca opozycja demokratyczna w I turze uzyskała 160 ze 161 miejsc w Sejmie, przeznaczonych dla kandydatów bezpartyjnych. W wyborach do Senatu kandydaci wspierani przez opozycję uzyskali 99 na 100 możliwych mandatów.

Serwis specjalny portalu polskieradio.pl

Z okazji 35. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów Polskie Radio przygotowało specjalny historyczny serwis internetowy. Serwis prezentuje wyjątkowe nagrania pochodzące z przełomowych dni 1989 roku, które stanowią dźwiękowe tło upadku komunizmu w Polsce oraz w Europie. Serwis jest dostępny pod internetowym adresem: 4czerwca.polskieradio.pl.

IAR/dad

"Serce. O Juliuszu Mieroszewskim". Już wkrótce premiera słuchowiska

31.05.2024 11:48
2 czerwca o 19:00 w radiowej Dwójce odbędzie się premiera słuchowiska "Serce. O Juliuszu Mieroszewskim". Słuchowisko jest wyjątkowym przedsięwzięciem artystycznym Centrum Mieroszewskiego i Fundacji Konglomeart, mającym na celu przybliżenie postaci Juliusza Mieroszewskiego – wybitnego dziennikarza, publicysty i pisarza politycznego, którego tezy formułowane na łamach paryskiej "Kultury" są niezwykle aktualne również dzisiaj.

50 lat Instytutu Polskiego w Wiedniu. Historia i obchody jubileuszu

02.06.2024 10:00
W tym roku Instytutu Polski w Wiedniu obchodzi wyjątkowy jubileusz 50-lecia, co stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania polskiego dziedzictwa kulturowego i najciekawszych zjawisk w polskiej kulturze. Obchody jubileuszu zostały tak zaplanowane, aby uwydatnić współpracę z austriackimi partnerami, w tym z czołowymi instytucjami kultury.

„Smak wolności” – kolejny film prezentowany w ramach cyklu CINEMA UKRAINA!

03.06.2024 14:41
Celem cyklu jest promowanie kultury i sztuki filmowej Ukrainy, integrację społeczności polskiej i ukraińskiej oraz wsparcie ukraińskiej kinematografii.