Redakcja Polska

"Radość opanowała wszystkich". Płk Stanisława Kociełowicz "Iskierka" o wyzwoleniu Wilna w 1944 r.

07.07.2024 13:38
Jaka to była radość, że my, Polacy, potrafiliśmy odbić kawałeczek naszego kochanego Wilna i powiesić flagę. Rosjanie potem powiesili swoją, ale nasza była przez pewien moment i radość opanowała wszystkich - opowiadała PAP pochodząca z Kolonii Wileńskiej płk Stanisława Kociełowicz "Iskierka".
Prezes IPN Karol Nawrocki (C), były szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (P), dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku Marek Jedynak (L) i płk Stanisława Kociełowicz Iskierka (2P)
Prezes IPN Karol Nawrocki (C), były szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (P), dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku Marek Jedynak (L) i płk Stanisława Kociełowicz "Iskierka" (2P)PAP/Albert Zawada

W niedzielę mija 80 lat od rozpoczęcia operacji "Ostra Brama", czyli podjętej przez Armię Krajową próby wyzwolenia Wilna spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej.

W związku z rocznicą Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, Ambasadą RP w Wilnie oraz Związkiem Polaków na Litwie organizuje w dniach 6-8 lipca obchody rocznicowe w Wilnie, Skorbucianach i Boguszach.

Płk Kociełowicz, która urodziła się 17 marca 1930 r. w Kolonii Wileńskiej, w czasie okupacji była harcerką, należała do zastępu "Iskry" i stąd, jak wspomina, jeden z jej pseudonimów - "Iskierka".

"Nawet ci chłopcy, ranni, patrzyli za dziewczynami"

Opowiadała, że w lipcu 1944 r. w Kolonii Wileńskiej szpital mieścił się w domu państwa Szczepańskich przy ul. Wędrownej oraz w szkole, niedaleko jej domu. - Naszym zadaniem, harcerek, było przygotowywanie np. bandaży. Przynosili nam prześcieradła, my rwałyśmy je na bandaże - wspominała "Iskierka", dodając z uśmiechem na twarzy: "Nawet ci chłopcy, ranni, patrzyli za dziewczynami".

Opowiada, że razem z koleżankami donosiły żywność, chodziły po Kolonii Wileńskiej. - Wysyłali nas do Wilna, żeby zanieść jakieś wiadomości - mówiła.

Weteranka przypomniała też, że 13 lipca, w dniu oswobodzenia od Niemców Wilna, żołnierze AK zawiesili na Górze Zamkowej biało-czerwoną flagę. - Kiedy zawisła flaga biało-czerwona na baszcie, Boże, jaka to była radość! My, Polacy, potrafiliśmy odbić kawałeczek naszego kochanego Wilna i powiesić flagę. Niedługo wisiała, Rosjanie potem powiesili swoją, ale była przez pewien moment, i ta radość opanowała wszystkich - podkreśliła "Iskierka"

Jak mówiła, nie wyobrażali sobie, żeby Wilno nie było polskie.

Operacja "Ostra Brama"

80 lat temu, nad ranem 7 lipca 1944 r., rozpoczęła się operacja "Ostra Brama", którą były walki żołnierzy Armii Krajowej z Niemcami o Wilno; oddziały dowodzone przez ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" zamierzały przejąć miasto przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Ostatecznie polscy żołnierze walczyli wspólnie z Sowietami, by po kilku dniach wyzwolić Wilno spod niemieckiej okupacji.

Krótko jednak po tym wydarzeniu NKWD dokonała aresztowań polskich żołnierzy - dowództwo i żołnierze AK zostali rozbrojeni, większość z nich trafiła do więzień lub została zesłana w głąb Związku Sowieckiego.


IAR/dad

80 lat od operacji "Ostra Brama". "To symbol wierności ideałom, ale także wielkiej zdrady"

06.07.2024 10:22
Operacja "Ostra Brama" to symbol wierności ideałom, polskiej niezłomności, martyrologii, ale także wielkiej zdrady, której doznaliśmy ze strony wojsk sowieckich - powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.

Wilno: uroczyste otwarcie nowego gmachu Filii Uniwersytetu w Białymstoku

06.07.2024 13:26
W Wilnie został uroczyście otwarty nowy gmach Filii Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki budynkowi uczelnia zyska nowe możliwości. Budowę dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP.

Represje zamiast laurów. W Skorbucianach na Litwie oddano hołd poległym w operacji "Ostra Brama"

06.07.2024 15:44
Na Litwie w podwileńskich Skorbucianach oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej biorącym udział w operacji "Ostra Brama". Uroczystość rozpoczęła obchody 80. rocznicy operacji "Ostra Brama", której założeniem było wyzwolenie z rąk Wilna przez połączone siły Wileńskiego i Nowogródzkiego Okręgu Armii Krajowej.