Redakcja Polska

55 lat temu człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu

20.07.2024 10:13
55 lat temu człowiek stanął na powierzchni Księżyca. Pierwszy na Srebrnym Globie postawił stopę członek misji "Apollo 11", amerykański astronauta Neil Armstrong, który wypowiedział wówczas słynne słowa "To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".
Neil Armstrong na Księżycu
Neil Armstrong na KsiężycuNASA / https://www.nasa.gov/specials/apollo50th/photos.html

To wyjątkowe wydarzenie, nawet pomimo trwającej zimnej wojny, której częścią był kosmiczny wyścig, transmitowano na całym świecie. Również w państwach bloku wschodniego. Tak lądowanie na Księżycu relacjonowano wtedy na antenie Polskiego Radia. - Odnoszę wrażenie, jakby dalekopisy się zepsuły, cały czas powtarzają to samo - ludzie wylądowali na Księżycu. Ot po prostu, jakiś nowy rozdział w naszej historii, historii świata - relacjonowali wówczas dziennikarze Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:50 13105550_1.mp3 55 lat temu człowiek stanął na powierzchni Księżyca. Materiał Przemysława Lisa (IAR)

 

Na początku lat 60 XX wieku amerykanie czuli na karku oddech ZSRR, który zdążył już wystrzelić w kosmos "Sputnika" pierwszego satelitę, oraz w 1961 roku umieścił na orbicie pierwszego człowieka, Jurija Gagarina. Tego samego roku ówczesny prezydent USA John F. Kennedy ogłosił, że Amerykanie wylądują na Księżycu w ciągu dekady.

Niebezpieczna droga na Księżyc

Zadanie było wyjątkowo trudne, a w trakcie trwania programu Apollo nie obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Wyjątkowo niebezpieczne było także samo lądowanie, między innymi dlatego, że do samego końca astronauci nie byli pewni z jakimi warunkami będą musieli się zmierzyć tuż po opuszczeniu lądownika. Jak podkreśla popularyzator astronomii Karol Wójcicki, był to prawdziwy lot w nieznane, podczas którego wiele rzeczy mogło pójść nie tak. - Było bardzo duże ryzyko. Gdyby to się nie udało to prezydent Stanów Zjednoczonych miał przygotowaną mowę, mówiącą o tym, że astronauci zginęli. Na to też się wszyscy szykowali - powiedział Karol Wójcicki.

Naukowcy III Rzeszy

Człowiek poleciał na Księżyc dzięki do niedawna największej w historii rakiecie Saturn V. Co ciekawe, jednym z konstruktorów 110 metrowego kolosa był Wernher von Braun, który w trakcie II wojny światowej pracował dla III Rzeszy przy produkcji rakiet V-2. Były oficer SS oraz nazista, podobnie jak wielu mu podobnych, po wojnie znalazł schronienie w Stanach Zjednoczonych, gdzie nie tylko dzielił się z Amerykanami swoją wiedzą techniczną, ale również był jednym z czołowych popularyzatorów lotów kosmicznych.

- Nawiązał współpracę z Waltem Disneyem, dzięki której wizje lotów kosmicznych, w każdą niedzielę trafiały do domów Amerykanów. Były to programy popularnonaukowe, w których między innymi von Braun występował - powiedział Karol Wójcicki.

Ostatni na Srebrnym Globie

Ostatni raz człowiek wylądował na Księżycu w 1972 roku. W ciągu najbliższych lat w ramach misji "Artemis" planowany jest ponowny lot na Srebrny Glob, w trakcie którego na jego powierzchni ma stanąć pierwsza w historii kobieta.

Wokół lądowania na Księżycu powstało wiele mitów, łącznie z teorią spiskową mówiącą, że całość była jedynie wyreżyserowanym filmem propagandowym.

O nich, a także o przedstawieniu wydarzenia w filmie "Zabierz mnie na Księżyc" opowiada najnowszy odcinek podcastu Polskiego Radia "Prawda czasu i prawda ekranu", który można znaleźć na stronie podcasty.polskieradio.pl.

IAR/dad

76 lat od największej tragedii polskiego harcerstwa. Na jeziorze Gardno utonęło 21 harcerek z Łodzi

18.07.2024 10:55
18 lipca 1948 r. 21 harcerek z Łodzi i ich cztery opiekunki utonęły w jeziorze Gardno po zatonięciu dwóch łodzi. Większość dziewcząt nie umiała pływać. Tego dnia miały pierwszy raz w życiu zobaczyć morze. To była największa tragedia polskiego harcerstwa po wojnie.

Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach - wydano nowy album z unikalnymi zdjęciami

19.07.2024 14:37
Właz do kanału i torba powstańczej łączniczki, Goliat, samolot Douglas C-47 czy urna z prochami książek z Biblioteki Krasińskich - to niektóre z obiektów, które przybliża publikacja "Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach". 1 sierpnia przypada osiemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.