Redakcja Polska

Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i wielki patriota

11.11.2024 12:56
To dzięki niemu prezydent Woodrow Wilsona umieścił w ultimatum uzależniającym podpisanie przez USA traktatu wersalskiego trzynasty punkt, domagający się zgody na suwerenność Polski.
Audio
  • Wybitny pianista Karol Radziwonowicz o Ignacym Janie Paderewskim [posłuchaj]
Jan Ignacy Paderewski
Jan Ignacy Paderewski Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych / The Library of Congress

Ignacy Jan Paderewski – artysta światowej sławy, genialny kompozytor, wytrawny polityk – to jeden z ojców naszej niepodległości. Od 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP.

11 listopada 1918 roku wyruszył w podróż ze Stanów Zjednoczonych do Warszawy, w czasie której przemawiał przed tłumami. Po jego wystąpieniu 26 grudnia 1918 w Poznaniu wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Do stolicy podróżował potem pociągiem. W styczniu 1919 roku Józef Piłsudski powołał go na premiera i ministra spraw zagranicznych. Paderewski w imieniu Polski złożył podpis pod traktatem wersalskim. Pod koniec 1919 roku ustąpił z funkcji prezesa Rady Ministrów, jednak do końca życia (zmarł w 1941 roku) angażował się w działalność polityczną i pomoc Rzeczpospolitej.

Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego w Warszawie Karol Radziwonowicz – wybitny pianista, który wielokrotnie występował z recitalami utworów Paderewskiego w Europie i Stanach Zjednoczonych - jako jedyny na świecie dokonał nagrania wszystkich dzieł fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego. – Paderewski był wielką postacią, wielkim dyplomatą, wielkim Polakiem i człowiekiem, któremu zawdzięczamy niepodległość – mówi prof. Karol Radziwonowicz w rozmowie z Ewą Plisiecką.

 

11 listopada wspólnie świętujemy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

09.11.2024 10:00
Z tej okazji już po raz siódmy na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa, a w samo południe kolejna akcja „Do hymnu”, kiedy cała Polska zaśpiewa Mazurka Dąbrowskiego.

"Szkoła do hymnu" – ponad 4,6 miliona uczniów śpiewało "Mazurek Dąbrowskiego"

08.11.2024 17:36
Ponad 4,6 miliona uczniów i niemal pół miliona nauczycieli wzięło udział w tegorocznej akcji "Szkoła do hymnu", której celem jest upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości i promocja postaw patriotycznych wśród młodzieży. Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, siódma edycja tego wydarzenia miała miejsce w piątek, 10 listopada, a o symbolicznej godzinie 11:11 "Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmiał w 21,5 tysiąca szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Polsce.