Redakcja Polska

Do Muzeum Narodowego we Wrocławiu powrócił utracony obraz Antona Graffa

21.12.2024 09:00
Datowany na 1808 r. obraz Antona Graffa „Autoportret w wieku 72 lat”, który zaginął podczas II wojny światowej, powrócił do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dzięki staraniom resortu kultury obraz został przekazany Polsce przez władze szwajcarskiego miasta Winterthur.
Wrocław
WrocławMateriały prasowe

Odzyskany obraz został przekazany przez resort kultury Muzeum Narodowemu we Wrocławiu w depozyt. W piątek dzieło Antona Graffa zaprezentowano dziennikarzom. Obraz „Autoportret w wieku 72 lat” będzie pokazywany na wystawie stałej „Sztuka europejska XV-XX w.”

Dzieło Graffa przed wojną znajdowało się w zbiorach Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obraz znalazł się na liście najważniejszych zabytków Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych, które powinny zostać zabezpieczone na wypadek działań wojennych. Dlatego też w 1942 r. dzieło trafiło do składnicy muzealnej w Kamieńcu Ząbkowickim; później ślad po nim zaginął. Dopiero w 1986 r. szwajcarskie Winterthur kupiło obraz od handlarza dzieł sztuki. Winterthur jest miastem rodzinnym Antona Graffa (1736-1813).

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreślił w piątek podczas prezentacji obrazu, że udało się go odzyskać po wielu latach starań prowadzonych przez pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Procedurę restytucji tego dzieła rozpoczęto w 2019 r.

„Anton Graff pozostawił po sobie blisko 100 portretów własnych. To znakomite studium rejestracji samego siebie, śledzenia postępującego biegu czasu, ale też prawdy o człowieku, artyście, twórcy” – mówił Oszczanowski.

Dodał, że „Autoportret w wieku 72 lat” to szczególnie cenne dzieło dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „Dziś, obok odzyskanego obrazu, mamy jeszcze jeden autorstwa Graffa. Ale w zbiorach wrocławskich przed wojną znajdowały się cztery prace tego artysty. Dziś są one w muzeach w Berlinie i w Dreźnie” – mówił dyrektor.

W 2024 r. resort kultury rozpoczął blisko 40 spraw restytucyjnych w ośmiu państwach. 16 z nich zakończyło się sukcesem, a do Polski wróciły 72 zabytki.

PAP/ho


Polacy w Ameryce Południowej. Biblioteka Polska w Buenos Aires

19.12.2024 10:00
Założona w 1960 roku przez polskich emigrantów, Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires stała się jednym z najważniejszych miejsc związanych z polską kulturą i historią w Argentynie. Według niektórych źródeł jednym z jej założycieli miał być Witold Gombrowicz, jednak, jak podkreśla dyrektorka biblioteki, Marta Bryszewska, jest to raczej legenda niż fakt historyczny. Prawdą jest natomiast, że Gombrowicz odwiedzał bibliotekę, choć nie była ona dla niego głównym ośrodkiem polskości w jego argentyńskim życiu.

XVI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Wisła miejscem sportowej rywalizacji

20.12.2024 13:50
250 zawodników z 15 krajów świata przyjechało do Wisły, aby uczestniczyć w sportowych zmaganiach. Najliczniejsza, bo aż  80-osobowa delegacja, przybyła z pobliskiego Zaolzia. Organizatorem Igrzysk jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które od początku swej działalności wspiera aktywność Polonii i Polaków za granicą w rożnych formach. Sport zajmuje jedną z czołowych pozycji. Przez 30 lat Stowarzyszenie zorganizowało setki tego typu wydarzeń - igrzyska, turnieje, mistrzostwa, rozgrywki, spartakiady, zawody, mitingi, obozy sportowe - zarówno w kraju, jak i za granicą. 

Beatlesi znowu razem. Paul McCartney i Ringo Starr wystąpili na jednej scenie

20.12.2024 13:30
To było spotkanie Beatlesów po latach. Na scenie londyńskiej O2 Arena ponownie razem zagrali Paul McCartney i Ringo Starr.