Redakcja Polska

Wielki Czwartek - początek Triduum Paschalnego

17.04.2025 18:08
Kościół katolicki i kościoły wschodnie przeżywają dziś Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne. Stanowi przygotowanie do najważniejszych świąt - Zmartwychwstania Pańskiego.
Audio
  • Wielki Czwartek. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Wielki Czwartek
Wielki CzwartekPAP/Jakub Kamiński

Przed południem w katedrach odprawiana była Msza krzyżma z poświęceniem olejów. Kapłani odnawiają przyrzeczenia kapłańskie - mówi Polskiemu Radiu biskup sosnowiecki Artur Ważny.

Wieczorna Liturgia Wieczerzy Pańskiej sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii - wyjaśnia duchowny. "Fascynującą nowiną jest to, że Bóg przychodzi w taki prosty sposób jak chleb. Ewangelia, którą czytamy w Wielki Czwartek, nie mówi o eucharystii, lecz o obmywaniu nóg. Oznacza to, że mamy być tymi, którzy schodzą najniżej, jak tylko można. Chodzi o to, abyśmy dotknęli tego, co jest słabe, biedne w ludziach" - mówił hierarcha.

Na zakończenie liturgii Wielkiego Czwartku Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. Wierni czuwają na modlitwie. W wielu kościołach to także czas Nocy konfesjonałów, wierni wracający na święta mają możliwość spowiedzi.

Kolejny dzień Triduum - Wielki Piątek przybliża wiernym Mękę Pańską, natomiast Wielka Sobota-kolejny dzień Triduum Paschalnego - czas wyciszenia i adoracji przy grobie Jezusa.


IAP/PP

Dr Maria Katarzyna Prenner: łacinka dla Białorusinów i Ukraińców staje się drogą do Zachodu

16.04.2025 10:00
Slawistka, dr Maria Katarzyna Prenner z Uniwersytetu w Grazu prognozuje, że digitalizacja i Internet mogą działać na korzyść łacinki na Białorusi i Ukrainie.

Breda – "polskie" miasto w Niderlandach. Nowe życie dla polskiego ośrodka dzięki wsparciu MSZ

17.04.2025 11:59
Breda, malownicze miasto w południowej części Niderlandów, od dziesięcioleci nosi w sercu wyjątkową więź z Polską. To tutaj, 29 października 1944 roku, żołnierze 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka wyzwolili miasto spod niemieckiej okupacji. Do dziś mieszkańcy Bredy - zarówno Holendrzy, jak i liczna społeczność polonijna - pielęgnują pamięć o tamtych wydarzeniach.