Redakcja Polska

Pamięć o stalinowskich zbrodniach wobec Polaków

08.02.2020 15:04
W tym roku mija osiemdziesiąta rocznica rozpoczęcia deportacji Polaków z Kresów Wschodnich II RP w głąb ZSRR
Audio
  • Rosja - pamięć o stalinowskich zbrodniach wobec Polaków [posłuchaj]
  1940-1941      ,    ,    ,     1939
Агулам у 1940-1941 гадах НКУС правёў чатыры дэпартыцыі насельніцтва, перш за ўсё палякаў, з усходніх ваяводстваў Польшчы, занятых СССР у верасні 1939 годафота з калекцыі гісторыка Ігара Мельнікава

Według zeznań świadków, już 8 i 9 lutego 1940 roku komórki NKWD działające na terenach okupowanych przez Armię Czerwoną dostały imienne listy osób, które miały zostać wywiezione do łagrów.

Część deportowanych nie przeżyła podróży, a wielu zmarło wykonując katorżniczą pracę.
Rosyjscy historycy badający stalinowskie zbrodnie ustalili, że rozkaz deportowania polskich rodzin mieszkających na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej został podpisany przez Radę Komisarzy Ludowych już 5 grudnia 1939 roku. Przez dwa miesiące NKWD przygotowywało imienne listy deportacyjne. 

„Oni rzeczywiście byli przygotowani i dokładnie wiedzieli kogo wywożą” - wspominała przed laty w rozmowie z Polskim Radiem Maria Kleczewska, która przeżyła deportację. Kobieta opowiadała o nieludzkich warunkach w trakcie transportu, o głodzie i chorobach. „Gdy wysiedliśmy z wagonów okazało się, że oni mieli listy ze szczegółowymi danymi dotyczącymi każdego z nas, czyli byli doskonale przygotowani” - tłumaczyła Maria Kleczewska.

Zdaniem badaczy stalinowskich zbrodni, Sowieci tworząc imienne wykazy korzystali między innymi z danych przekazywanych przez Gestapo. Hitlerowska tajna policja, po napaści na Polskę, przejęła znaczną część archiwów państwowych. 

Według części historyków, w tym George’a Watsona z uniwersytetu w Cambridge, decyzje dotyczące masowych wywózek Polaków w głąb ZSRR oraz zamordowania polskich jeńców wojennych zapadły w trakcie wspólnych konferencji Gestapo i NKWD. Pierwsze pociągi z deportowanymi Polakami wyruszył w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku i zmierzały do punktów przerzutowych w obwodzie archangielskim, między innymi do Kotłasu i Wołogdy.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: deportacje Syberia ZSRR