75 lat temu, 8 maja 1945 roku o godzinie 23.01 czasu środkowo-europejskiego został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy kończący drugą wojnę światową w Europie. Tego dnia świat obchodzi Dzień Zwycięstwa. Największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości w sumie trwała 6 lat, uczestniczyły w niej 72 państwa. Ogólne straty w ludziach wyniosły ponad 50 milionów poległych, zabitych i zmarłych. Szefowie dyplomacji 9 państw Europy Środkowo-Wschodniej – w tym szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz - oraz amerykański sekretarz stanu we wspólnej deklaracji złożyli hołd ofiarom wojny i wszystkim żołnierzom, którzy walczyli z nazistowskimi Niemcami i położyli kres Holokaustowi. Podstawą obecnego budowania "silnej i wolnej Europy, w której obowiązują prawa człowieka, demokracja i praworządność", powinno być oparcie na "faktach historycznych i sprawiedliwości dla ofiar reżimów totalitarnych" – czytamy w deklaracji.
Muzeum Historii Polski we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Europejską Siecią Pamięć i Solidarność oraz Muzeum II Wojny Światowej z okazji 75 rocznicy zakończenia wojny zorganizowały międzynarodową konferencję online „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”. Otwierający spotkanie minister kultury Piotr Gliński przypomniał, że koniec wojny nie oznaczał końca problemów dla Europy, a skutki powojennych podziałów odczuwamy do dziś.
Zdaniem dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego II wojna światowa była konfliktem, w którym jasno zaznaczyły się granice dobra i zł. Po zakończeniu wojny w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka. Polacy, którzy walczyli o wolną Europę poczuli się zdradzeni. Jednak, jak mówi Jan Ołdakowski, rocznica pokonania nazistowskich Niemiec powinna być dla nas ważna.
Polska poniosła podczas wojny relatywnie największe straty, zginęło około 6 milionów obywateli II RP. Połowę stanowili Polacy, prawie tyle samo Żydzi i Polacy pochodzenia żydowskiego. Nasze siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej. Po 1945 roku, Polska w myśl zapisów Traktatu Jałtańskiego, znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, co na 45 lat uzależniło nasz kraj od Moskwy.
IAR/ep