Redakcja Polska

20. rocznica śmierci Jana Karskiego - kuriera Polskiego Państwa Podziemnego

13.07.2020 11:55
13 lipca mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Karskiego, człowieka, który próbował zatrzymać Holocaust. Jako pierwszy przekazał na Zachód relację o zagładzie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce. 
Audio
  • Mija 20. rocznica śmierci Jana Karskiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pomnik Jana Karskiego w Warszawie
Pomnik Jana Karskiego w Warszawiealefbet/Shutterstock.com

Mija 20. rocznica śmierci Jana Karskiego - świadka Holocaustu, który jako pierwszy przekazał na Zachód osobistą relację o zagładzie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce. Z tej okazji w niedzielę przed pomnikiem-ławeczką Jana Karskiego w Warszawie złożono kwiaty i uczczono pamięć legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.

Prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego Ewa Junczyk-Ziomecka powiedziała, że Jan Karski był prekursorem praw człowieka, wrażliwym na krzywdę ludzką. Podczas uroczystości w intencji profesora Jana Karskiego modlili się naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych ksiądz Grzegorz Michalczyk.

Jan Karski w listopadzie 1942 roku przedostał się do Londynu i przekazał doniesienia o sytuacji w Polsce, a zwłaszcza informacje o eksterminacji Żydów. Zdobył je osobiście, docierając w przebraniu do obozu w Izbicy i dwukrotnie wchodząc do warszawskiego getta. W 1943 roku Karski złożył też raport amerykańskiemu prezydentowi Franklinowi Rooseveltowi. Jego świadectwo spotkało się jednak z biernością sojuszników.

W 1982 roku Jan Karski otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i honorowe obywatelstwo Izraela. W 1995 został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem Orderem Orła Białego. Zmarł w Waszyngtonie, 13 lipca 2000 roku, w wieku 86 lat. Pośmiertnie został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności - najwyższym odznaczeniem cywilnym Stanów Zjednoczonych. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda awansował go na stopień generała brygady.

IAR/ep