W 150. rocznicę urodzin wybitnego kartografa i jednego z orędowników powrotu Polski na mapy świata w 1918 roku prof. Eugeniusza Romera rusza projekt edukacyjny Biura Programu Niepodległa „Geograficzno-Polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022”. Jego głównym celem jest ukazanie Polski - za pomocą narzędzi właściwych geografii - jako nowoczesnego państwa z bogatą przeszłością.
Projekt Biura Programu Niepodległa „Geograficzno-Polityczny Atlas Polski” jest wielopłaszczyznowy. Oprócz publikacji atlasu prowadzony jest profil w mediach społecznościowych, a na specjalnej stronie internetowej można znaleźć m.in. bezpłatne, gotowe do pobrania mapy i opisy zagadnień geopolitycznych. W ramach projektu w ciągu najbliższych dwóch lat w wybranych liceach odbędą się specjalne lekcje pokazowe oraz szkolenia dla nauczycieli geografii, historii i wiedzy o społeczeństwie z zakresu geografii politycznej. Organizatorzy przewidują również ciekawy konkurs dla początkujących i doświadczonych adeptów kartografii.
3 lutego br. obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin prof. Eugeniusz Romera. Wybitny geograf, uważany na ojca nowoczesnej polskiej kartografii, odegrał nieocenioną rolę przy ustalaniu granic II Rzeczpospolitej. Kierował geograficznym biurem delegacji polskiej podczas konferencji pokojowej w Paryżu i doradzał w trakcie rokowań kończących wojnę polsko-bolszewicką. Uczestniczył również w przygotowaniu plebiscytów na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz na Górnym Śląsku. Jego wydany w trzech językach „Geograficzno-statystyczny atlas Polski” był nieocenionym merytorycznym orężem dla polskich dyplomatów negocjujących kształt tworzącego się Państwa.
O projekcie „Geograficzno-Polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022”, Ewa Plisiecka rozmawia z wicedyrektorem Biura Programu Niepodległa Wojciechem Kirejczykiem oraz z prof. Marcinem Solarzem z Uniwersytetu Warszawskiego.