Redakcja Polska

Festiwal NNW w Gdyni: Maria Dłużewska z dokumentem o małżeństwie Gwiazdów

01.10.2021 13:52
"Z Gwiazdami. Podróż bez końca" - to pokazywany dziś podczas Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni dokument Marii Dłużewskiej. Ponad 70-minutowa opowieść o Joannie i Andrzeju Gwiazdach ukazuje życie legend "Solidarności" jako wciąż trwającą podróż.
Audio
  • Trzeci dzień Festiwalu NNW w Gdyni to czas dla autorów reportaży radiowych. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Festiwal Filmowy NNW
Festiwal Filmowy NNW Źródło: Facebook: @festiwal.filmowy.nnw

Reżyser filmu Maria Dłużewska powiedziała Polskiemu Radiu, że kluczem do zrozumienia postawy małżeństwa Gwiazdów jest ich dzieciństwo, związane z wywózkami i deportacjami podczas II wojny światowej.

- Właściwie nikt nie wie, że Andrzej Gwiazda jako 5-letnie dziecko był wywieziony do północnego Kazachstanu z mamą i z babcią. I tam spędził 6 lat. Natomiast Joanna została wypędzona z Kresów, z Krzemieńca. Zawsze wydawało mi się, że to jest klucz do tych osób, właśnie to dzieciństwo, że to ich ukształtowało - powiedziała twórczyni filmu

Maria Dłużewska podkreśliła, że Joanna i Andrzej Gwiazdowie jako osoby doświadczone ustrojami totalitarnymi od dzieciństwa, dobrze wiedzieli, co oznacza komunistyczne zniewolenie Polski po II wojnie światowej.

- Cała ta hekatomba wojenna jest ich udziałem. I oni stamtąd wracają do Polski, gdzie jest pełen komunizm. Andrzej od początku mówi jako dziecko - komiczna jest scena jak on mówi - że tłumaczył wujkowi i ojcu - wy nie możecie tu pracować, jakby wszyscy nie pracowali to ci Ruscy by stąd. I takie patrzenie, żeby przegonić tych straszliwych komunistów. Myślę, że państwu Gwiazdom w pewien sposób to przegonienie komunistów się udało, bo czymże był Sierpień 1980 - oceniła Maria Dłużewska.

Nieprzypadkowy tytuł

Reżyser filmu zaznaczyła, że tytułu filmu "Z Gwiazdami. Podróż bez końca" jest nieprzypadkowy, gdyż bohaterowie to osoby niezwykle szanowane, mimo że nie są aktywnymi politykami czy działaczami. Podczas pracy nad filmem zarówno w Gdańsku, jak i w innych częściach Polski zdjęcia na ulicy były praktycznie niemożliwe, gdyż co jakiś czas do państwa Gwiazdów podchodzili ludzie chcąc uścisnąć dłoń i podziękować za ich działalność. "I to jest bez końca, bo okazuje się, że to dzieło Gwiazdów zostanie" - powiedziała reżyser.

Film Marii Dłużewskiej rywalizuje na Festiwalu NNW w konkursie polskich filmów dokumentalnych. Święto kina historycznego w Gdyni potrwa do jutra. Festiwal Filmowy NNW został objęty patronatem medialnym przez Polskie Radio i Polskie Radio 24.


IAR/dad

"Polska Poza Polską". W Gdyni o relacjach z osobami z Kresów

30.09.2021 18:32
Relacje z osobami z Kresów oraz wzmacnianie więzi macierzy z tymi obszarami - na te tematy dyskutowali uczestnicy panelu "Polska Poza Polską" w Gdyni. Był on jednym z elementów Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

We Lwowie otwarto wystawę o Kazimierzu Górskim

01.10.2021 10:18
W setną rocznicę urodzin lwowiaka Kazimierza Górskiego, jednego z najwybitniejszych polskich trenerów piłki nożnej, na placu przy Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym otwarto wystawę poświęconą legendzie polskiego futbolu.

Historia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowej publikacji

01.10.2021 14:00
Noty ponad 900 obiektów oraz prawie 1 000 zdjęć, w tym fotografie dzieł zaginionych, znalazły się w unikatowej publikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęconej zbiorom i historii 80-letniej działalności jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w dziejach Polski. „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów” Romana Olkowskiego to trzytomowe wydawnictwo, które stanowi nie tylko doskonale przygotowane kompendium wiedzy o sztuce, ale jest również nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi.