Redakcja Polska

Mija 15 lat od wejścia Polski do Strefy Schengen

21.12.2022 12:42
Obszar Unii Europejskiej, w którym nie ma kontroli paszportowej i celnej między państwami,  umożliwia ponad 400 milionom osób swobodne podróżowanie bez konieczności przechodzenia przez kontrolę graniczną.
Audio
  • Mija 15 lat od wejścia Polski do strefy Schengen. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
15 lat temu Polska weszła do strefy Schengen
15 lat temu Polska weszła do strefy SchengenShutterstock/ciwoa

Jest to największy na świecie obszar swobodnego podróżowania. Każdego dnia około 3 i pół miliona osób przekracza granice wewnętrzne Strefy Schengen, by pracować, uczyć się lub odwiedzać rodzinę czy przyjaciół. Niemal milion 700 tysięcy osób mieszka w jednym państwie należącym do strefy, a pracuje w innym.

Nasz kraj dołączył do Schengen 21 grudnia 2007 roku wraz z ośmioma nowymi członkami wspólnoty - Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją i Słowenią. Obecnie układ ten łączy 26 krajów: 22 z Unii Europejskiej i 4 spoza Wspólnoty. Są to: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. 1 stycznia do strefy dołączy Chorwacja.

15 lat temu oficjalne uroczystości rozszerzenia Strefy Schengen odbyły się w Budzisku na przejściu polsko-litewskim, gdzie granicę o północy symbolicznie otworzyli ówcześni prezydenci Polski i Litwy Lech Kaczyński i Valdas Adamkus. Lech Kaczyński wygłosił orędzie, w którym mówił o wielkiej satysfakcji z powodu naszego wejścia do strefy.

Główne uroczystości odbyły się też na przejściu granicznym w Porajowie, na styku Polski, Niemiec i Czech. Uczestniczył w nich ówczesny premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Powiedziała ona, że mieszkańcy Unii cieszą się ze zniesienia kontroli granicznych. Dodała, że wielu Europejczyków pamięta jeszcze podział kontynentu. My, starsi, pamiętamy, że swoboda podróżowania nie jest czymś oczywistym. Bardzo radosne jest to, że dzieci, które uczestniczą w dzisiejszej uroczystości, będą dorastały w europejskiej normalności, o której ich rodzice i dziadkowie marzyli i za którą cierpieli - dodała kanclerz Niemiec.

Przystąpienie Polski do Strefy Schengen świętowano też w wielu innych przygranicznych miejscowościach. Kilka tysięcy mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna spotkało się na granicznym moście Przyjaźni. Szlaban uroczyście przecięli przedstawiciele władz obu krajów.

Mieszkańcy Cieszyna, podobnie jak innych przygranicznych miejscowości, mówili, że dzięki zniesieniu granic, ich życie będzie łatwiejsze.

Przynależność do obszaru bez kontroli na granicach wewnętrznych oznacza, że kraje nie prowadzą takich kontroli, chyba że pojawi się określone zagrożenie. Jednocześnie prowadzą kontrole na swoich granicach zewnętrznych w oparciu o jasno określone kryteria.

Nazwa strefy pochodzi od porozumienia, które zostało zawarte w 1985 roku w Schengen w Luksemburgu, a weszło w życie 10 lat później - 26 marca 1995 roku. Dokument zakładał stopniowe likwidowanie przejść i kontroli granicznych. Z czasem idea rozprzestrzeniła się na niemal cały kontynent.

IAR/PP

Paryż: społeczność międzynarodowa przekaże Ukrainie ponad miliard euro pomocy

14.12.2022 14:21
To wynik konferencji, która odbyła się w Paryżu z udziałem przedstawicieli 46 państw, w tym Polski. Tematem forum była pomoc dla Kijowa w obliczu rosyjskich bombardowań i nadchodzącej zimy.

Parlament Europejski przekazał przedstawicielom narodu ukraińskiej Nagrodę im. Sacharowa

15.12.2022 13:24
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński powiedział w Parlamencie Europejskim, że jego kraj „zadba o nową architekturę bezpieczeństwa, prawo i porządek międzynarodowy”.

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Gabrielowi Narutowiczowi w setną rocznicę jego zamordowania

16.12.2022 13:59
16 grudnia 1922 roku prezydent Gabriel Narutowicz został zastrzelony w galerii Zachęta przez artystę Eligiusza Niewiadomskiego, powiązanego z endecją. Napastnik strzelił trzykrotnie, jedna z kul śmiertelnie trafiła Gabriela Narutowicza w serce. Prezydent został pochowany sześć dni później w podziemiach archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.