Redakcja Polska

Święto Chrztu Polski – historyczna droga ku współczesności

14.04.2025 17:26
14 kwietnia po raz siódmy upamiętniamy wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966 roku, kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą.
Audio
  • Święto Chrztu Polski. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Współczesny fresk Chrzest Polski znajdujący się w Gnieźnie
Współczesny fresk "Chrzest Polski" znajdujący się w GnieźnieAung/Public Domain/Wikimedia Commons

Akt ten zainicjował chrystianizację ziem polskich i jest uznawany za początek naszej państwowości. W tym roku mija 1059. rocznica tego wydarzenia. Święto Chrztu Polski ustanowił Sejm ustawą z 2019 roku, jako święto państwowe.

Do dziedzictwa chrztu Polski wielokrotnie nawiązywał Jan Paweł II, poruszając kwestie tożsamości Polaków czy zjednoczonej Europy. Tak było między innymi w 1979 roku w Warszawie i w Gnieźnie oraz w 1997 w Poznaniu. Papież podkreślał wielką rolę chrześcijaństwa w budowaniu europejskiej wspólnoty kulturowej, filozoficznej i społecznej.
W homilii wygłoszonej 3 czerwca 1979 roku, w Gnieźnie, gdzie znajduje się grób św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, Jan Paweł II mówił o znaczeniu jego ofiary dla rozwoju chrześcijaństwa na naszych ziemiach..

Marsz w Warszawie

W sobotę ulicami stolicy przeszedł marsz z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia Hołdu Pruskiego.

Wydarzenie odbywało się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy nad obchodami Milenium Koronacji Pierwszych Królów Polski. Marsz poprzedziła Msza Święta dziękczynna za 1000 lat Królestwa Polskiego w kościele pw. Świętego Krzyża.

Udział w marszu wzięli m.in. kandydat na prezydenta Karol Nawrocki oraz szereg polityków PiS. W marszu wzięli też udział ci, dla których ważne wydarzenia z historii Polski są okazją do świętowania. Marsz zakończył się na Placu Zamkowym.

Piknik 1000-lecia

W ramach obchodów rocznicowych w Warszawie 26 kwietnia zorganizowany zostanie także "Piknik 1000-lecia", który ma "przenieść uczestników w czasy średniowiecza". Powstaną osady stylizowane na staropolskie i wioska rybacka. Będzie można spróbować dawnych potraw i przymierzyć uzbrojenie. A na specjalnym koncercie wystąpią Kayah, Organek i Sobel.

59 lat temu, 14 kwietnia 1966 roku, rozpoczęły się główne obchody religijne Milenium Chrztu Polski. W całym kraju wzięły w nich udział tysiące ludzi, mimo że komunistyczne władze wszelkimi sposobami próbowały udaremnić lub zdezawuować kościelne uroczystości. Nie wyrażono zgody na przyjazd do Polski papieża Pawła VI, odwoływano pociągi, rozpędzano procesje, a władze same zorganizowały konkurencyjne obchody tysiąclecia państwa polskiego.

W 1050. rocznicę chrztu Polski obchodzoną w 2016 roku, papież Franciszek napisał: "Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał początek państwa polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość".

Franciszek odwiedził Polskę w 2016 roku. 28 lipca odprawił na Jasnej Górze uroczystą mszę, która była narodowym dziękczynieniem za chrzest Polski.


Posłuchaj
05:04 14.04 Święto tysiąclecia chrztu 17.30.mp3 Święto Chrztu Polski. Materiał Przemysława Pawełka

 


IAR/PP


Polacy chcą pomagać innym. Spadła jednak gotowość wspierania migrantów i uchodźców

13.04.2025 17:30
W minionym roku w pomoc dobroczynną angażowało się 83 proc. Polaków. Tak wynika z „Barometru Humanitarnego 2025” Lekarzy bez Granic w Polsce.

Wkrótce rozpoczną się ekshumacje ofiar zbrodni UPA w Puźnikach na Ukrainie

13.04.2025 10:38
Informację o pracach ekshumacyjnych przekazał Polskiemu Radiu dla Zagranicy wiceprezes Fundacji "Wolność i Demokracja" Maciej Dancewicz. To właśnie ta organizacja wnioskowała o ekshumację w dawnej polskiej wsi na Podolu, gdzie w lutym 1945 roku sotnia Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordowała około 80 osób.

Niedziela Palmowa. Papież Franciszek zrobił wiernym niespodziankę

13.04.2025 12:29
Papież po zakończeniu mszy w Niedzielę Palmową, którą odprawił kard. Leonardo Sandri, niespodziewanie pojawił się w wózku na placu św. Piotra i pozdrowił wiernych. Równocześnie Biuro Prasowe Watykanu opublikowało papieskie rozważania na dzisiejszą południową modlitwę Anioł Pański.