W magazynie "Widziane z Polski" rozmawiamy o 80. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. 17 września 1939 roku, sowieckie wojska wkroczyły na terytorium Polski. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów, a w konsekwencji przeprowadzili IV rozbiór Polski. Jednym z haseł agresorów była ochrona ludności białoruskiej i ukraińskiej, mieszkającej na Kresach Wschodnich. Naszym gościem jest prof. Wojciech Materski, historyk z PAN.
Mówimy także o otwarciu w Berlinie wystawy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Mieszkańcy Berlina i turyści odwiedzający to miasto będą mogli dowiedzieć się o dobrowolnej misji Witolda Pileckiego do Auschwitz. Działalność w stolicy Niemiec wystawą o swoim patronie rozpoczął Instytut Pileckiego. Zagraniczny oddział ma prowadzić projekty naukowe oraz edukacyjne, dotyczące polskiego doświadczenia walki z totalitaryzmami. W uroczystym wernisażu wystawy "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" wzięli udział członkowie rodziny rotmistrza, byli więźniowie niemieckich obozów oraz przedstawiciele polskich i niemieckich władz.
W Warszawie odbył się premierowy pokaz filmu "Legiony" w reżyserii Dariusza Gajewskiego. W pokazie uczestniczyli przedstawiciele władz i aktorzy grający w filmie. Obraz przedstawia historię grupy młodych znajomych, którzy chcieli walczyć o odzyskanie przez Polskę niepodległości. W tym celu wstąpili do formowanych na początku XX wieku Legionów Polskich.
W filmie zagrało łącznie 123 aktorów. Na planie pracowali oni przez 57 dni. Obraz ukazuje trud wyborów życiowych młodego pokolenia dorastającego pod zaborami i chcącego walczyć o wolną ojczyznę. Na pokazie premierowym filmu był Michał Fedusio. Jego relacja w naszym programie.
17 września na Litwie rozpoczął nadawanie nowy kanał Telewizji Polskiej - TVP Wilno. W uroczystej gali otwarcia wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, który specjalnie z tej okazji przyleciał na Litwę. O nowym kanale Telewizji Polskiej z kierowniczką Redakcji Zamiejscowej TVP w Wilnie, Edytą Maksymowicz, rozmawiał Kamil Zalewski.
W cyklu "Wybitni Polacy II RP", przypomnimy postać Janusza Korczaka, pisarza, pedagoga i lekarza, wielkiego orędownika praw dziecka, pośmiertnie odznaczonego Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.
Relacjonujemy też sprawę, która bulwersuje amerykańską Polonię. Firma deweloperska chce kupić grunt, na którym stoi historyczny kościół pod wezwaniem świętego Wojciecha w Chicago. Sprzedaży budynku, w którym mieściła się jedna z pierwszych polonijnych parafii, sprzeciwiają się wierni. Z Julią Sawicką rozmawiał na ten temat Piotr Orłowski.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.