Redakcja Polska

Rozstrzygnięto konkurs na najlepszą polską uczelnię badawczą

09.11.2019 08:40
Zwycięskie uczelnie będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, który będzie mógł konkurować z renomowanymi uczelniami w Europie i na świecie.
Audio
  • W magazynie m.in. o przedterminowych wyborach w Wielkiej Brytanii, rynku pracy dla reemigrantów, polskich uczelniach badawczych i Festiwalu Filmowym w Toronto
Rozstrzygnięcie konkursu  Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza
Rozstrzygnięcie konkursu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”Foto: Rafał Guz/PAP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o przedterminowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Odbędą się one 12 grudnia. Tak zdecydowali posłowie Izby Gmin.

W audycji z cyklu "Kierunek: Polska" przyglądamy się rynkowi pracy dla reemigrantów, także tych z Wysp Brytyjskich. Czy po brexicie Polacy zechcą wrócić do kraju? Czy polski rynek pracy jest na to przygotowany? Szczegóły w audycji Małgorzata Frydrych.

Informujemy również o rozstrzygnięciu konkursu na najlepszą polską uczelnię badawczą.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa Jarosław Gowin ogłosił listę 10. uczelni badawczych. Uczelnie wyłoniono w konkursie „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”. Laureatów konkursu wybrał piętnastoosobowy zespół międzynarodowych ekspertów.

Wygrani otrzymają o 10 procent zwiększoną dotację na poprawę badań naukowych i dydaktyki. Zwycięskie uczelnie będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, który będzie mógł konkurować z renomowanymi uczelniami w Europie i na świecie.

Naszym gościem jest dr Aleksandra Ziółkowska-Bohem, polska pisarka ze Stanów Zjednoczonych, uhonorowana nagrodą Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii".

Rozmawiamy też z dr Tomaszem Łabuszewskim, współautorem albumu "Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945-1990", przedstawiającym historię polskiej emigracji niepodległościowej.

Przenosimy się również do Toronto. Z Martą Poznakowski, animatorką Festiwalu Polskich Filmów w w Kanadzie rozmawia Tomasz Kniat.

W cyklu "Wybitni Polacy II RP" przypomnimy postać Stefana Korbońskiego, wybitnego polityka ludowego, Delegata Rządu na Kraj w okupowanej Warszawie, działacza emigracyjnego pośmiertnie uhonorowanego Orderem Orła Białego.

Na kolejne wydanie magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas

Zobacz więcej na temat: Polonia Kanada Brexit IPN