Redakcja Polska

Brexit i co dalej? Przyszłość relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską

08.02.2020 09:30
1 lutego Wielka Brytania opuściła Wspólnotę, a osoby, które chcą nadal mieszkać i pracować na Wyspach mają półtora roku, by uzyskać nowy status prawny. Brytyjski ambasador w Warszawie mówi o rozpoczynającym się okresie przejściowym i o tym, co będzie on oznaczał dla biznesmenów i studentów.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Francji w Polsce, umowie na zakup samolotów wielozadaniowych F- 35 oraz relacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po Brexicie [posłuchaj]
Przeciwnicy Brexitu demonstrują przed brytyjskim parlamentem
Przeciwnicy Brexitu demonstrują przed brytyjskim parlamentem Foto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Warszawie i Krakowie.

To miało być nowe otwarcie na linii Warszawa-Paryż. Po raz pierwszy od siedmiu lat do polskiej stolicy z bilateralną wizytą przyleciał prezydent Francji. Emmanuel Macron spotkał się z polskim prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu, a także z polskimi intelektualistami i mieszkającymi w Polsce Francuzami. Efekty tej wizyty to nowe umowy o współpracy, próba reaktywacji Trójkąta Weimarskiego i zaproszenie polskiego prezydenta na Święto Bastylii do Paryża.

Francuskie media podkreślają przełomowy charakter wizyty prezydenta Francji. “Le Figaro” zauważa “wyraźne zbliżenie” na linii Paryż-Warszawa i podkreśla obecność nie tylko prezydenta, ale także czterech kluczowych ministrów francuskiego rządu (obrony narodowej, ekologii, spraw zagranicznych, gospodarki), co według dziennika ma świadczyć o randze wydarzenia. “Wyraźnie widać, że oba kraje chcą połączyć siły ku silniejszej Europie”, a Emmanuel Macron “szuka nowego sojusznika po nieudanej próbie wzmocnienia współpracy z Niemcami” - czytamy w "Le Figaro". Więcej w relacji Wojciecha Cegielskiego.

W audycji mówimy także o podpisaniu przez Polskę umowy ze Stanami Zjednoczonymi na zakup 32. samolotów piątej generacji - F-35. To koniec postsowieckiej ery w polskim lotnictwie - tak o zakupie samolotów F-35 mówił szef MON Mariusz Błaszczak.

W naszym programie także wywiad z ambasadorem Wielkiej Brytanii w Warszawie, o relacjach Londynu ze Wspólnotą po brexicie. Brytyjski ambasador zachęca Polaków w Wielkiej Brytanii do składania wniosków o status osoby osiedlonej. Jonathan Knott mówił o tym w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia.

1 lutego Londyn opuścił Wspólnotę , a osoby, które chcą nadal mieszkać i pracować na Wyspach mają półtora roku, by uzyskać nowy status prawny. Brytyjski ambasador mówił też o rozpoczynającym się okresie przejściowym i o tym, co będzie on oznaczał dla biznesmenów i studentów. 

Informujemy także o złożeniu wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przedstawiciele Polski pod koniec stycznia złożyli w Paryżu wniosek w tej sprawie. Polskiej delegacji przewodniczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin. W Paryżu był także dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski, z którym rozmawiała Ewa Plisiecka.

W cyklu "Kierunek: Polska" spotkanie z Bożeną Falkowską, psychologiem, z którą porozmawiamy o tym jakie są najczęstsze motywacje powrotów z emigracji.

W naszym programie kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic". Zastanawiamy się w niej o kim można powiedzieć, że jest dwujęzyczny i rozmawiamy o zaletach dwujęzyczności.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.