Redakcja Polska

Sukces Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w sporze z Gazpromem

03.04.2020 14:59
Gazprom nie uniknie wypłacenie Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu ponad 6 miliardów złotych. PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim.
Audio
  • W magazynie m.in. o walce z koronawirusem w Polsce i USA, sukcesie PGNiG w sporze z Gazpromem oraz wspomnienia o Krzysztofie Pendereckim [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o walce z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie. Rząd wprowadził nowe ograniczenia związane z epidemią. Zgodnie z obowiązującymi obecnie ograniczeniami można wychodzić z domu tylko do pracy, po zakupy, do lekarza, na spacer lub z psem. Nie można się zbierać w grupach większych, niż dwie osoby, o ile nie są to członkowie rodziny. Ograniczenia dotyczą też między innymi ilości osób przypadających na jedną kasę w sklepie czy obowiązku stosowania jednorazowych rękawiczek w sklepach spożywczych czy wielkopowierzchniowych.

O walce z pandemią koronawirusa w Stanach Zjednoczonych Adrian Bąk rozmawia z Mateuszem Piotrowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

O społecznych inicjatywach wspierających służbę zdrowia w Polsce  opowiada w audycji Katarzyna Semaan.

W programie informujemy też o sukcesie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, odniesionym w konflikcie z Gazpromem.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński powiedział, że Gazprom nie uniknie wypłacenie Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu ponad 6 miliardów złotych. PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim.

Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 roku. Dzięki takiemu rozstrzygnięciu Polski koncern szacuje, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 miliardów złotych nadpłaty.

Jerzy Kwieciński powiedział w Polskim Radiu, że nie ma możliwości, by Gazprom tych pieniędzy nie wypłacił. Rosyjska firma "nie ma wyjścia, ponieważ nie tylko Polska jest jej klientem" - tłumaczył prezes PGNiG. Kwieciński dodał, że gdyby Gazprom nie respektował wyroku, jego działania dotknęłyby wiele europejskich firm.

Jerzy Kwieciński przypomniał zarazem, że PGNiG wypowiedział także niekorzystny dla Polski kontrakt jamalski ponieważ, podjęte działania przez rządy Prawa i Sprawiedliwości zapewniają naszemu krajowi dywersyfikację dostaw gazu. Prezes PGNiG zapewniał, że "jesteśmy na dobrej drodze, by po 2022 roku osiągnąć pełną niezależność". Dzięki wybudowanemu w Świnoujściu gazoportowi - przypomniał - do Polski mogą trafiać dostawy gazu ciekłego - LNG. Obecnie jego moc wynosi 5 miliardów metrów sześciennych, a po rozbudowie osiągnie moc 7 i pół miliarda metrów sześciennych.

Prezes PGNiG przypomniał, że Polska ma podpisane kontrakty ze Stanami Zjednoczonymi na dostawy ponad 9 miliardów metrów sześciennych gazu, z kolei z Katarem zawarte są umowy na prawie 3 miliardy metrów sześciennych, zapewnione są także dostawy gazu z Norwegii.

W Krakowie, w wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki. Ikona światowej muzyki klasycznej, filar polskiego życia muzycznego, jedna z największych osobowości polskiej kultury XX i XXI pierwszego wieku - tak o Krzysztofie Pendereckim mówili wspominający go politycy, artyści, współpracownicy, przyjaciele.

Wielką i niepowetowaną stratą dla polskiej kultury określił odejście mistrza minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Minister zwrócił uwagę, że muzyki Krzysztofa Pendereckiego "słuchano od Japonii po Stany Zjednoczone". Dodał, że artysta, "czerpiąc z bogatego dziedzictwa polskiej kultury, nadawał jej wymiar uniwersalny". Zaakcentował też oddanie Polsce kompozytora. Jak mówił, Penderecki "był wielkim polskim patriotą. Zawsze podkreślał, że dla niego Polska jest najważniejsza, dlatego nigdy nie chciał mieszkać poza Polską, mimo że był przecież twórcą światowego formatu". Wicepremier podkreślił też, że tworząc, mistrz czerpał również z polskiej religijności. Przypomniał, że kompozytor stworzył przy swoim domu Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach, gdzie prowadził mistrzowskie kursy i przekazywał swoją wiedzę następnym pokoleniom. Wspomnienia o wybitnym kompozytorze zebrał Przemysław Pawełek.

Mówimy również o obchodach 15. rocznicy śmierci Jana Pawła II.

W naszym programie również audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o zainteresowaniu językiem polskim młodych ludzi z Litwy, Łotwy i Ukrainy.

Ukraiński Pen Club w okresie kwarantanny zorganizował internetowe spotkania z ukraińskimi literatami. Ukraińcy nie wychodząc z domu mogli spotkać ze swoimi ulubionymi pisarzami za pomocą mediów społecznościowych. Serię otworzył wieczór z Ostapem Sływyńskim, lwowskim polonistą, poetą, tłumaczem literatury bułgarskiej i polskiej. Rozmawiał z nim Wojciech Jankowski.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.