W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o 80. rocznicy bitwy o Narwik. 28 maja 1940 roku, wojska alianckie z udziałem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich odbiły Niemcom Narwik - jedyny niezamarzający port na północy Norwegii i ważny punkt przeładunku szwedzkiej rudy żelaza na niemieckie statki.
Przypominamy też o 72. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego. Rotmistrz Pilecki był więźniem i organizatorem ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.
W Wilnie litewscy europarlamentarzyści oraz polska ambasador na Litwie, Urszula Doroszewska, uczcili pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego. Przy budynku, w którym przed wojną mieszkał słynny Polak, zostały złożone kwiaty i wieńce.
O związkach Witolda Pileckiego z Wilnem i o znaczeniu tej postaci dla Litwy, Kamil Zalewski rozmawiał z jednym z uczestników tego wydarzenia, posłem litewskiego Sejmu, Emanuelisem Zingierisem.
Ponad 100 zespołów naukowców na całym świecie pracuje nad wynalezieniem skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19. W tym momencie istnieje już ponad 90 potencjalnych szczepionek przeciwko wirusowi na różnych etapach rozwoju; stale pojawiają się nowe.
W wyścigu z czasem na czele wydaje się być amerykańska firma Moderna Therapeutics, która poinformowała o pozytywnych wstępnych wynikach pierwszej fazy badań klinicznych. Szczepionka miała spowodować wytworzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał bez poważnych skutków ubocznych. Jednak eksperci szacują, że ze względu na długość badań oraz produkcję szczepionki na Covid-19 na ogromną skalę, nie będzie ona prawdopodobnie dostępna jeszcze przez wiele miesięcy. Przekazujemy szczegóły na ten temat.
Opowiadamy też o pomocy niesionej w czasach pandemii koronawirusa przez polskich misjonarzy.
Organizacje pomocowe z całego świata przygotowują kraje Afryki na koronawirusa. Alarmują, że z powodu ubóstwa i niskiej jakości opieki medycznej patogen może kosztować życie tysięcy. Wśród organizacji działających teraz w Afryce jest Polska Misja Medyczna. Tematowi przyjrzał się Wojciech Cegielski.
Przenosimy się także do Kanady. Ryszard Piotrowski, z Radia Polonia w Toronto, o sytuacji epidemicznej w Kanadzie rozmawiał z Natalią Kusendovą, posłanką parlamentu regionalnego w Ontario.
W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Iwoną i Krzysztofem Wiśniewskimi, którzy powrócili wraz dziećmi, z emigracji w Irlandii.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.