W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o zaprzysiężeniu na drugą kadencję prezydenta Andrzeja Dudy. W Sejmie odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Andrzej Duda został zaprzysiężony na drugą, pięcioletnią kadencję głowy państwa. Podczas posiedzenia prezydent złożył przysięgę, tym samym obejmując ponownie urząd. Następnie Andrzej Duda wygłosił orędzie, które było wystąpieniem programowym, skupionym na tworzeniu "wizji ładu w państwie" w ciągu kolejnych pięciu lat. W ramach uroczystości inauguracyjnych odbyła się też msza święta w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, ceremonia orderową na Zamku Królewskim i ponowne przejęcie zwierzchnictwa nad armią na Placu Piłsudskiego. Relację przygotowała Katarzyna Semaan.
W audycji także mówimy o gigantycznej eksplozji w porcie w Bejrucie. Wybuch zniszczył lub uszkodził połowę budynków w stolicy Libanu. W libańskiej stolicy rozpoczęły się pogrzeby pierwszych ofiar, w tym strażaków, którzy zginęli, gdy próbowali opanować początkowy pożar. Liczba zabitych wzrosła do 145, a rannych jest ponad pięć tysięcy. Libańczycy coraz głośniej domagają się też rozliczenia winnych tragedii i apelują o pomoc do świata, bo nie ufają swoim rządzącym. W Libanie wszczęto już śledztwo w sprawie tragicznego w skutkach wybuchu. Do aresztów domowych trafiły wszystkie osoby kierujące bejruckim portem od 2014 roku, kiedy trafił tam ładunek azotanów. Libański bank zamroził też majątki tych osób. Szczegóły przedstawia Wojciech Cegielski.
Z całego świata płynie pomoc dla Libanu. Na miejsce eksplozji w Bejrucie przylecieli także strażacy-ratownicy oraz lekarze z Polski. Przywieźli też ze sobą sprzęt medyczny i leki. W pomoc dla Libańczyków włączyły się także polskie organizacje pomocowe. W grupie polskich strażaków jest: 39 ratowników grup poszukiwawczych z Warszawy, Poznania, Łodzi, Nowego Sącza, czterech ratowników chemicznych oraz cztery psy. Ratownicy są przygotowani na siedem dni ciągłej pracy na miejscu. Grupą dowodzi st. bryg. Mariusz Feltynowski, kierujący wcześniej działaniami ratowniczymi w czasie misji po trzęsieniach ziemi na Haiti i w Nepalu.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej poinformowało, że tylko w pierwszej dobie od rozpoczęcia akcji zebrano ćwierć miliona złotych. Organizacja będzie chciała kupić materiały budowlane, które zabezpieczą domy w chrześcijańskiej dzielnicy Bejrutu, Burdż Hammud. Polska fundacja od kilku lat współpracuje z tamtejszymi mieszkańcami. Pieniądze zbierają też Polska Misja Medyczna oraz Caritas Polska. Informacje na ten temat zebrała Ewa Plisiecka.
Włochy przedłużyły stan wyjątkowy. Powodem jest obawa o drugą falę koronawirusa w Europie. Włosi mają też jednak inny problem. Na Lampedusę przypływają kolejni migranci, ale w związku z sytuacją są od razu poddawani kwarantannie. Tyle, że z tej kwarantanny uciekają. Więcej w materiale Wojciecha Cegielskiego.
Przenosimy się też do Kanady. O walce z pandemią koronawirusa w tym kraju, z Natalią Kusendovą, posłanką Parlamentu Ontaryjskiego, rozmawiał Ryszard Piotrowski z Radia Polonia w Toronto.
W magazynie relacjonujemy też obchody 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. 76 lat temu, zginął Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów. Należał do tragicznego pokolenia "Kolumbów", pierwszego urodzonego w odrodzonej Polsce. Tę część programu przygotowała Katarzyna Semaan.
Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody w 11. konkursie „Być Polakiem”. Był on skierowany do dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego, mieszkających poza granicami kraju. W roku jubileuszu 40-lecia rejestracji NSZZ Solidarność tematem prac filmowych, rysunkowych i literackich było słowo solidarność, które dla Polaków znaczyło tak wiele i stało się symbolem - podkreśliła podczas uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Marszałek Sejmu zwróciła w swoim wystąpieniu uwagę, że choć nasi rodacy są rozsiani po całym świecie, uczestnicy konkursu znają swoje korzenie i są z Polską związani. – Jesteście znakomitymi ambasadorami Polski na całym świecie. Chciałam wam bardzo serdecznie, z głębi serca podziękować za to, że podjęliście się tego trudu – podkreśliła Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu wyraziła też wdzięczność nauczycielom polonijnym, którzy wzięli udział w konkursie i gratulowała wszystkim jego uczestnikom. – Pamiętajcie, że zawsze powinniście wysoko nieść głowę, ponieważ Polska jest krajem z przepiękną historią i wielką tradycją. Naprawdę powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, a konkurs „Być Polakiem” o tym właśnie przypomina – powiedziała.
O Konkursie "Być Polakiem" rozmawiamy z poseł Joanną Fabisiak, jego inicjatorką i organizatorką.
W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". W rozmowie z dr Agatą Hącią z UW, mówimy o roli synonimów we współczesnej polszczyźnie.
Na audycję z cyklu "Kierunek: Polska" - i spotkanie z Barnabą Dorbą - zaprasza Małgorzata Frydrych.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zachęca Halina Ostas.