W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego. Powstał zaraz po II wojnie światowej, przetrwał Zimną Wojnę, a także wojnę z terroryzmem. Teraz chce się reformować. NATO, uważane jest za najmocniejszy w historii sojusz obronny. Niedawno rozpoczęły się prace nad projektem reform, a w Brukseli przedstawiono pierwszy raport o tym, jak ma wyglądać NATO w 2030 roku.
Solidarne finansowanie wspólnej obronności, więcej inwestycji w nowoczesne technologie oraz silniejsza pozycja polityczna - to najważniejsze z propozycji reform w NATO. Dokument został opracowany przez 10. ekspertów, wśród których znalazła się polska eurodeputowana Anna Fotyga.
Raport widzieli już ministrowie z krajów Sojuszu, a teraz został przedstawiony szerokiej publiczności. Eksperci proponują w nim równe rozkładanie wydatków na obronność, więcej nowoczesnych technologii wojskowych oraz wzmocnienie pozycji NATO na arenie międzynarodowej.
Dokument jest dopiero wstępem do rozmowy o reformach w Sojuszu. "W najbliższych miesiącach będę w tej sprawie prowadził konsultacje i przedstawię szereg strategicznych rekomendacji. Stanie się to na najbliższym szczycie NATO w 2021 roku" - podkreślił szef NATO Jens Stoltenberg. W raporcie eksperci podkreślają też, że Sojusz musi zmienić postrzeganie Rosji i Chin i jasno traktować oba kraje jako zagrożenie militarne Zachodu. Relacjonuje Wojciech Cegielski.
Informujemy także, że Polska podpisała odpowiednie umowy i złożyła zamówienia na 45 mln dawek szczepionki z firmami takimi jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Johnson&Johnson. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe". Szczegóły przybliża Przemysław Pawełek.
„Pandemia koronawirusa” to słowo roku w Niemczech. Rada Języka Niemieckiego uznała, że walka z wirusem zdominowała rok 2020 i to naturalnie wpłynęło na język, zarówno tych Niemców którzy angażują się w walkę z pandemią, jak i tych którzy pandemię negują. Komentarze zebrała Katarzyna Semaan.
W audycji również informacje na temat konkursu "Polonia i Polacy za granicą 2021", którego celem jest pomoc organizacjom polonijnym. Kancelaria Premiera wesprze w przyszłym roku Polaków za Granicą oraz Polonię. To dzięki konkursowi, którego szczegóły przedstawił minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą. Pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak zachęca do włączenia się do konkursu o dotacje "Polonia i Polacy za Granicą 2021". O pieniądze mogą ubiegać się organizacje pozarządowe oraz inne podmioty, w tym kościelne, zarejestrowane w Polsce, które zaangażowane są we wsparcie naszych rodaków na całym świecie.
Do rozdysponowania będzie łącznie 50 milionów złotych, na jeden projekt będzie przysługiwało maksymalnie 2 miliony.
Ubiegać się o wsparcie można się w takich obszarach jak: edukacja, rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie, media polonijne, wydarzenia polonijne, pomoc charytatywna oraz w nowej kategorii - budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne. Nabór ofert potrwa do 30 grudnia. Wnioski można składać na stronie www.polonia.gov.pl Wyniki konkursu mają być ogłoszone do końca lutego. Więcej na ten temat Michał Fedusio.
182 lata temu powstała w Paryżu Biblioteka Polska, założona przez Adama Jerzego Czartoryskiego. Miała za zadanie zbierać książki, archiwa oraz pamiątki narodowe i udostępniać je czytelnikom. Jest najstarszą instytucją polską poza granicami kraju. Rozmowy na ten temat przeprowadziła Maria Wieczorkiewicz.
W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Łukaszem Brodzikiem, redaktorem naczelnym portalu PoloniaOnline.pl. Do wysłuchania wywiadu zaprasza Małgorzata Frydrych.
W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Dziś rozmawiać będziemy o wpływie Internetu i mediów społecznościowych na naszą polszczyznę.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.